Notowania

donald tusk
26.04.2012 11:57

Chiny i Europa Środkowa symbolami sukcesu i rozwoju

Premier zachęcał do rozwijania współpracy na skalę obu kontynentów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Tak ocenił * *premier Donald Tusk współpracę między tymi rejonami , podczas spotkania z szefem chińskiego rządu Wen Jiabao. Otwierając * *Forum Gospodarcze Polska-Europa Środkowa-Chiny z achęcał do rozwijania współpracy _ na skalę obu kontynentów _.

_ - Spotykają się dzisiaj partnerzy, którzy nie mają żadnego powodu do kompleksów. Partnerzy, którzy przełamują stereotypy, którzy na świecie są dziś symbolem sukcesu i rozwoju. Tak Chiny, jak i państwa Europy Środkowej to nadzieja na przyszłość, na lepszą przyszłość całego świata. Celem naszego spotkania jest pobudzenie współpracy biznesu i ludzi na skalę obu kontynentów. To ogromne wyzwanie _ - mówił Donald Tusk.

Jak podkreślił, Polskę i Chiny łączą relacje o wymiarze strategicznym. Polska - przypomniał Tusk - jest dzisiaj największym partnerem gospodarczym Chin w Europie Środkowej, a nasze obroty osiągnęły wartość 14 mld euro w 2011 roku. Według premiera obecność ma forum premiera Chin świadczy o strategicznym położeniu Polski.

Według Tuska możliwości współpracy są zdecydowanie większe. Jak przekonywał, Europa Środkowa i Polska to atrakcyjny region dla inwestycji, w tym inwestycji z Chin. Jak dodał, spotkanie z premierem Chin Wen Jiabao ma na celu m.in. ożywienie i wzmocnienie relacji gospodarczych między Europą Środkowo-Wschodnią a Chinami, które - zauważył - _ stają się znakiem sukcesu gospodarczego dla całego świata _.

Tusk przypomniał, że Polska i Chiny _ współpracują gospodarczo nie od dziś _. Przypomniał o utworzonym w 1951 roku chińsko-polskim towarzystwie okrętowym Chipolbrok.

_ - Połączyło ono porty obu krajów i obu kontynentów. Jest to najstarsza w historii ChRL spółką joint venture i do dziś odnosi sukcesy na wysoce konkurencyjnym rynku transportowym _ - zaznaczył premier.

Podkreślił, że obecność na forum premiera Chin świadczy o strategicznym położeniu Polski. _ - Potencjał Europy Środkowej powoduje, że jesteśmy bardzo atrakcyjni dla inwestycji - mam przekonanie, że po dzisiejszym spotkaniu - coraz częściej dla inwestycji chińskich _ - powiedział szef polskiego rządu.

Tusk zauważył, że do spotkania z Wen Jiabao w Polsce dochodzi w szczególnym okresie - najgłębszego od dziesięcioleci kryzysu finansowego. Zaznaczył jednocześnie, że mimo kryzysu Polska zachowała stabilność i utrzymała wzrost gospodarczy.

Polski premier przekonywał, że Polska jest filarem produkcyjno-usługowym Europy. _ Źródła sukcesu upatrujemy w rozwoju eksportu, rosnącym popycie wewnętrznym i inwestycjach bezpośrednich. Dzięki tym czynnikom Polska stała się filarem produkcyjno-usługowym Europy _ - ocenił Tusk.

Na podobne tematy czytaj więcej w Money.pl
Polska i Chiny jednogłośnie w tej kwestii Umowy o współpracy podpisały także m.in. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Biuro Rozwoju Handlu Ministerstwa Handlu Chińskiej Republiki Ludowej.
Szef rządu nie zamierza płacić podatku Bo pracuje 24 godziny na dobę.
Tak Donald Tusk, szuka gotówki i inwestorów Premier poleciał z biznesmenami do Arabii Saudyjskiej. Liczy na tamtejszych inwestorów.
Tagi: donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz