Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny i Japonia uniezależniają się od dolara

0
Podziel się:

Władze w Tokio ogłosiły właśnie, że od piątku kurs wymiany juana i jena będzie ustalany bezpośrednio.

Chiny i Japonia uniezależniają się od dolara
(Richard-G/CC/Flickr)

Władze w Tokio ogłosiły właśnie, że od piątku kurs wymiany juana i jena będzie ustalany bezpośrednio. Krok ten ma wzmocnić wymianę handlową między Chinami i Japonią.

Dzięki wyeliminowaniu dolara mają się zmniejszyć koszty transakcji między oboma krajami, zmniejszy się także ryzyko walutowe - poinformował japoński minister finansów Jun Azumi.

Porozumienie Tokio i Pekinu wpisuje się w chińską strategię globalizacji juana. Chiny chcą, aby to właśnie ich waluta w przyszłości przejęła rolę amerykańskiego dolara.

Bezpośredni kurs wymiany jena i juana może osłabić na obydwu rynkach kurs dolara. Do tej pory 60 procent transakcji między Chinami i Japonią odbywało się za pośrednictwem dolara. Oba kraje to odpowiednio druga i trzecia pod względem wielkości gospodarki świata.

Czytaj więcej w Money.pl
Szturmują Polskę. Przejmą wielkie firmy? Bank ocenia, że chińskie firmy mogą być też zainteresowane udziałem w prywatyzacji polskich przedsiębiorstw, w tym sektora petrochemicznego, energetycznego, maszynowego, farmaceutycznego.
Ogromne obawy o gospodarkę w Chinach Ekonomiści uważają, że wartość indeksu koniunktury PMI dla Chin, który spadł poniżej 50 pkt, wynosząc 49,1 pkt, świadczy o obniżeniu tempa wzrostu chińskiej gospodarki.
Samorządowcy na wycieczce do Chin. Po co? Premier w Emiratach Arabskich, a samorządowcy z Podkarpacia na misji w Chinach. W liczbie 30 osób.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)