Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
boeing
20.11.2005 11:15

Chiny kupią samoloty Boeinga

Chiny kupią w najbliższych latach 70 samolotów typu Boeing 737 - poinformowały w niedzielę w Pekinie obie zainteresowane strony, chińska i amerykańska. Wiadomość opublikowano w czasie trwania wizyty w Chinach prezydenta USA George'a W.Busha.

Podziel się
Dodaj komentarz

Chiny kupią w najbliższych latach 70 samolotów typu Boeing 737 - poinformowały w niedzielę w Pekinie obie zainteresowane strony, chińska i amerykańska. Wiadomość opublikowano w czasie trwania wizyty w Chinach prezydenta USA George'a W.Busha.

Chiny zamówiły w niedzielę 70 samolotów o łącznej wartości ok. 4 miliardów dolarów - podał w Pekinie cytowany przez AFP rzecznik koncernu Boeing, ktorego szefowie towarzyszą Bushowi w jego azjatyckiej podróży.

"Chodzi o maszyny typu 737-700 i 737-800, które będą dostarczane w latach 2006 - 2008" - poinformował George Liu, rzecznik firmy Boeing China. Ma to być część większego kontraktu na zakup 150 samolotów tego typu, który jednak w całości "nie został jeszcze sfinalizowany".

Wiadomość strony amerykańskiej potwierdziła kilka godzin później chińska agencja prasowa Xinhua. Agencja nie ujawniła bliższych szczegółów, podała tylko, że stronę chińską ma reprezentować w wielkim kontrakcie państwowa firma zajmujaca się importem maszyn dla chińskich linii lotniczych.

Pekin często ogłasza wielkie transakcje zakupu samolotów amerykańskich przy okazji wizyt amerykańskich przywódców. Transakcje te stanowią formę odpowiedzi na często powtarzane przez Amerykanów postulaty równoważenia bilansu handlowego między obydwoma krajami.

Zgodnie z zapowiedziami, Bush powtórzy apel o zmniejszenie olbrzymiej chińskiej nadwyżki handlowej podczas niedzielnego spotkania na najwyższym szczeblu z prezydentem Chin i zarazem szefem partii chińskiej Hu Jintao.

Deficyt USA w dwustronnej wymianie z Chinami osiągnął w 2004 roku rekordowy poziom 162 miliardów dolarów, a w tym roku przekroczy astronomiczną sumę 200 mld dol.

Ogłoszona w niedzielę transakcja jest drugim wielkim kontraktem na dostawę amerykańskich maszyn w tym roku. W styczniu podpisano kontrakt na dostawę 60 samolotów Boeing 787 "Dreamliner", o wartości 7,2 mld dol.

Firma Boeing poinformowała, że spodziewa się, iż strona chińska zakupi od niej w sumie 2600 nowych samolotów o łącznej wartości 213 mld dol., zaspokajając w ten sposób rosnące gwałtownie potrzeby rozwijającej się wyjątkowo prężnie gospodarki chińskiej oraz przełamującego bariery społeczeństwa chińskiego.

Wg przewidywań amerykańskiego giganta lotniczego, większość zamawianych samolotów stanowić będą jednopokładowe, 150 miejscowe maszyny typu 737.

Poza Boeingiem chińskie linie lotnicze są również liczącym się kontrahentem europejskiego konsorcjum Airbus, dominującego wraz z amerykańskim konkurentem na światowym rynku samolotów pasażerskich. (PAP)

Tagi: boeing, chiny, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz