Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny planują budowę kilkudziesięciu elektrowni jądrowych

0
Podziel się:

26 jest w trakcie budowy, a kolejnych kilkadziesiąt zapisano w planach rządowych rozwoju energetyki.

Chiny planują budowę kilkudziesięciu elektrowni jądrowych
(Bret Arnett/CC BY-NC-SA/Flickr)

Na sesji parlamentu chińskiego przedstawione zostały plany rozwoju energii jądrowej. * *Rząd zapowiedział też budowę kolejnych obiektów w centrum kraju.

Ogłoszono komunikat o zakończeniu kontroli wszystkich elektrowni pod kątem bezpieczeństwa, zarządzonej po wypadku w Fukushimie. Prezes firmy Technologie Elektrowni Nuklearnych, Wang Binghua, przedstawił wyniki badań chińskich naukowców przeprowadzonych po wypadku elektrowni Fukushima w Japonii.

Stwierdził, że rząd _ przywiązuje wielką wagę do wszechstronnej kontroli elektrowni nuklearnych _. Dotyczy to zarówno obiektów będących w budowie, jak i już działających. W chwili obecnej kontrola wszystkich urządzeń już się zakończyła.

_ - Jesteśmy gotowi do wznowienia prac nad projektowaniem nowych elektrowni nuklearnych. Podczas kontroli wykryto 14 poważnych problemów. Większość z nich została już rozwiązana, a prace nad pozostałymi trwają. Niektóre wymagają dłuższego czasu i będą eliminowane w trakcie 3-letniego planu restrukturyzacji chińskich elektrowni atomowych _ - zaznaczył

W dalszym ciągu prezentacji, prezes Wang, powiedział, że dotkliwy brak energii elektrycznej Chiny odczuwają zwłaszcza wewnątrz kraju. _ Wraz z rozwojem tych rejonów rośnie więc zapotrzebowanie na energię. Tam właśnie planowana jest budowa nowoczesnych i bezpiecznych elektrowni jądrowych, które będą wspierać postęp gospodarczy na miarę aspiracji lokalnego społeczeństwa _ - dodał.

Dodał, że _ Chiny nie mają problemu w zastosowaniu nowoczesnej technologii energetyki jądrowej i są w stanie spełnić wszelkie obowiązujące warunki techniczne. _ Podkreślił również, że Chiny nie będą siliły się na _ wielki skok _ w rozwoju energetyki jądrowej. Wszystkie plany rozwoju są konsultowane przez rząd i odpowiadają zarówno chińskim, jak i międzynarodowym normom bezpieczeństwa.

Chiny mają przestarzały system energetyczny, uzależniony w dużej części od konwencjonalnych surowców. 80 proc. energii wytwarzanej jest z węgla kamiennego, 2 proc. z ropy naftowej, 1 proc. z gazu ziemnego, a 15 proc. pochodzi z turbin wodnych.

W 1994 r. rozpoczęto budowę pierwszej elektrowni jądrowej. Obecnie w kraju działa14 reaktorów, 26 jest w trakcie budowy, a kolejnych 28 ujętych jest w planach rządowych rozwoju energetyki jądrowej. Według planów rządu po 2025 około 10 proc. energii kraju powinno być wytwarzane w elektrowniach nuklearnych.

W Chinach budowany jest obecnie pierwszy w świecie reaktor jądrowy czwartej generacji, odporny na wysokie temperatury i chłodzony gazem. Będzie on zainstalowany w elektrowni Rongcheng w prowincji Shandong.

O energetyce jądrowej czytaj w Money.pl
Zainwestują w Gruzji ponad miliard dolarów Tylko dzięki budowie nowych elektrowni, w ciągu najbliższych dwóch lat, Turcy stworzą 13 tys. miejsc pracy.
Niemcy zablokują budowę polskich atomówek? Uwagi niemieckich landów i ekologów mogą być uwzględnione w ocenie polskiego programu jądrowego.
W Polsce nie będzie powtórki Fukushimy - _ Postawiliśmy na prymat bezpieczeństwa nad innymi aspektami _ - mówi minister.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)