Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chiny się chwalą: Wyszliśmy z kryzysu

0
Podziel się

W IV kwartale 2009 r. wzrost PKB w Państwie Środka sięgnął 10,7 proc. w ujęciu rocznym.

Chiny się chwalą: Wyszliśmy z kryzysu
(Robert Scoble/CC/Flickr)
bEiGBuuZ

Chiny ogłosiły, że wyszły z kryzysu gospodarczego. Wzrost chińskiego PKB w czwartym kwartale 2009 roku sięgnął 10,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Jednocześnie wzrost inflacji nasila presję na Pekin, by zapobiec przegrzaniu się gospodarki.

Dane pokazują, że tempo wzrostu chińskiej gospodarki wyraźnie przyspiesza. W I kwartale ubiegłego roku PKB powiększył się bowiem tylko o 6,1 proc., a zrewidowane dane za III kwartał 2009 roku mówią już o wzroście 9,1 proc.

W całym roku 2009 wzrost PKB wyniósł 8,7 proc., czyli więcej niż zakładane 8 proc., oceniane jako minimum niezbędne do zachowania socjalnej stabilności.

bEiGBuvb

[

Chiński eksport poprawia wyniki ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chinski;eksport;poprawia;wyniki,66,0,575298.html )

Spektakularne ożywienie w największej wschodzącej gospodarce świata to przede wszystkim skutek działań Pekinu, który załamanie w eksporcie zrekompensował pakietem stymulacyjnym o wartości 4 bln juanów (około 1,6 bln złotych), przeznaczonym głównie na inwestycje infrastrukturalne.

bEiGBuvh

Analitycy twierdzą, że Pekin powinien zdecydowanie ograniczyć stymulację gospodarki i skoncentrować się na powstrzymaniu inflacji. W listopadzie 2009 roku ceny wzrosły o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, a w grudniu wzrost cen wyniósł już 1,9 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

bEiGBuvC
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)