Notowania

chiny
10.11.2008 11:00

Chiny walczą z kryzysem

Rząd Chin przeznaczy blisko 600 mld dolarów na ożywienie gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rząd Chin zatwierdził uruchomienie opiewającego na 4 biliony juanów (586 mld dolarów) programu ożywienia gospodarki, co ma zwiększyć krajowy popyt i złagodzić skutki globalnego kryzysu kredytowego.

_ - Wobec pogłębiania się przez ostatnie dwa miesiące globalnego kryzysu finansowego rząd musiał podjąć elastyczną i przewidującą politykę makroekonomiczną, by uporać się ze skomplikowaną i zmieniającą się sytuacją _ - poinformowała państwowa agencja prasowa Xinhua.

Władze chińskie starają się ożywić krajowy popyt, zagrożony nieoczekiwanym spadkiem w III kwartale wskaźnika rocznego wzrostu produktu krajowego brutto do poziomu 9,0 proc. w porównaniu z 10,4 proc. w pierwszej połowie br. Również w październiku pojawiły się kolejne oznaki spowolnienia.

Jak podała Xinhua, w ramach _ aktywnej _ polityki fiskalnej wysiłek inwestycyjny zostanie skierowany na budowę dróg, kolei i lotnisk w całych Chinach. Wsparcie finansowe otrzymają również tworzenie bazy mieszkaniowej o przyzwoitym standardzie, poprawa infrastruktury wiejskiej, energetyka, ochrona środowiska, opieka społeczna i innowacyjność techniczna.

Według chińskiej agencji, by _ szybko i zdecydowanie _ zwiększyć nakłady kapitałowe, Chiny zainwestują w tym kwartale w infrastrukturę dodatkowe 100 mld juanów. Wraz z przeniesioną z przyszłorocznego budżetu kwotą 20 mld juanów na likwidację skutków klęsk żywiołowych łączne wydatki na inwestycje sięgną w IV kwartale 400 mld juanów (58,6 mld USD).

Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz