Notowania

wiadomości
30.07.2013 07:54

Chiny wykluczają spotkanie na szczycie z Japonią

Chińczycy wezwali rząd japoński do podjęcia konkretnych kroków na rzecz poprawy stosunków a nie wygłaszanie pustych sloganów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua News/East News)

Chiny wykluczyły proponowane przez Japonię spotkanie na szczycie, które miałoby być poświęcone sporom terytorialnym - poinformował dziennik China Daily.

Dziennik powołuje się na anonimowego przedstawiciela rządu chińskiego, który miał złożyć takie oświadczenie podczas trwającej właśnie wizyty w Pekinie japońskiego wiceministra spraw zagranicznych Akitaka Saiki.

Według _ China Daily _ wspomniany funkcjonariusz wezwał rząd japoński do podjęcia _ konkretnych kroków _ na rzecz poprawy stosunków a nie wygłaszanie _ pustych sloganów _. Dziennik określił jako _ mylne _ wypowiedzi jednego z doradców premiera Japonii Shinzo Abe jakoby spotkanie Abe z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem było kwestią _ nieodległej przyszłości _.

Wizyta Saiki jest - jak podkreśla Reuter - kolejną próba podjętą przez premiera Abe poprawy stosunków dwustronnych, które pogorszyły się w związku z zaciętym sporem o niezamieszkałe wysepki Senkaku (nazywane w Chinach Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim, do których pretensje roszczą oba państwa.

Abe, który umocnił swoją pozycję po niedawnych wyborach, sygnalizował od pewnego czasu chęć dialogu z Chinami. Japonia obserwuje z niepokojem szybką rozbudowę i unowocześnianie chińskich sił zbrojnych i wzrastającą aktywność chińskiej marynarki wojennej.

Reuter informuje, że źródła w japońskim MSZ odmówiły skomentowania informacji _ China Daily _, ale podkreśliły, że spotkanie na szczycie jest wciąż możliwe _ w odpowiednim czasie _.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/m260816.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/spor;o;wyspy;senkaku;shinzo;abe;ostro;apeluje,20,0,1353236.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Japonia i Chiny spierają się o wyspy Dziś cztery okręty chińskiej straży przybrzeżnej przez trzy godziny patrolowały wody terytorialne w pobliżu spornych wysp.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/m92489.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/stosunki;ue-chiny;komisarz;handlu;broni;ugody;w;sprawie;paneli;slonecznych,102,0,1354598.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Unijny komisarz broni ugody z Chinami _ Jeśli europejscy producenci paneli słonecznych chcą nadal sprzedawać swoje wyroby, będą musieli być konkurencyjni dla reszty świata _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/m270995.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/reformy;w;chinach;rzad;zamierza;wspierac;handel;zagraniczny,28,0,1352732.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Poważne reformy gospodarcze w Chinach W czerwcu tamtejszy eksport spadł o ponad 3 procent. Był to pierwszy miesięczny spadek od stycznia 2012 roku.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz