Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartosz Chochołowski
|

Chochołowski: Siedem do trzech dla rządu

0
Podziel się:

Nadszedł czas na gruntowną, obiektywną ocenę działań gabinetu Donalda Tuska. Nie można zacząć inaczej, jak od wyliczenia pasma sukcesów, bo "czasem, aż oczy bolą patrzeć jak się przemęcza(...)" nasz premier.

Chochołowski: Siedem do trzech dla rządu

Nadszedł czas na gruntowną, obiektywną ocenę działań gabinetu Donalda Tuska. Nie można zacząć inaczej, jak od wyliczenia pasma sukcesów, bo _ czasem, aż oczy bolą patrzeć jak się przemęcza(...) _ nasz premier. _ Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy wtykają mu szpilki _ - jak mówił Jarząbek w _ Misiu _ o prezesie klubu _ Tęcza _.

A zatem siedem największych sukcesów:

  • 1. Mieliśmy być jak Irlandia, ale jeszcze wciąż mamy zbyt wysoki wzrost PKB. Ale spokojnie, prognozy są bardzo pomyślne: wzrost PKB ma zwolnić, będzie wynosić nawet poniżej trzech procent, więc jest szansa na irlandzki cud. Tam PKB maleje w tempie pół procent, więc polski musi jeszcze spaść o kilka punktów, ale nie traćmy wiary.
    • 2. Miała być reforma podatków, spokojnie będzie. Co prawda zamiast 3x15 będzie od przyszłego roku 1x18 i 30, ale zawsze to mniej niż obecnie. Nie przyczynił się do tego rząd PO-PSL, ale w rządzie PiS-LPR-Samoobrona forsowała to rozwiązanie Zyta Gilowska, a przecież mówiła o Donaldzie Tusku per _ brat _, więc sukces niejako został w rodzinie.
    • 3. Po długim zastoju miała ruszyć prywatyzacja. Tymczasem rząd zamiast sprzedawać udziały w firmach wymieniał rady nadzorcze i obsadzał zarządy spółek swoimi ludźmi. Ale i to jest sukces, bo przecież nowi bezpartyjni fachowcy są lepsi od starych obsadzonych według politycznego klucza.
    • 4. Nowy rząd miał sprawić, że emigranci zarobkowi wrócą do kraju, bo tu im będzie lepiej niż na obczyźnie. Nie wrócili, ale w nowej, _ kryzysowej _ sytuacji gospodarczej to sukces, bo tylko by psuli statystyki bezrobocia.
    • 5. Większy koalicjant obiecywał, że za jego rządów będzie _ państwo dla wolnego obywatela _. Choć obywatel jak zwykle został zapomniany, to państwo wciąż ma się dobrze, a więc połowa obietnicy dotrzymana. Okazało się, że zmiana przepisów meldunkowych, które powstały na potrzeby stanu wojennego, nie jest taka łatwa i jeszcze przez jakiś czas obywatele będą wolni tylko duchem, ciałem wciąż pozostaną zniewoleni - będą musieli się rejestrować. Miało być też państwo przyjazne przedsiębiorcom. Zamiast państwa jest komisja przyjazna przedsiębiorcom. Wystąpienia jej przewodniczącego mają relaksacyjny wpływ na przedstawicieli biznesu, a ci, pozbawieni negatywnych emocji, lepiej zniosą borykanie się z codziennymi problemami.
    • 6. Według Banku Światowego i PricewaterhausCoopers system podatkowy mamy lepszy niż w Rumunii - a to sukces, który pokazuje, że reforma nie jest konieczna. Na 180 zbadanych krajów na świecie mamy 142 pozycję, a więc mamy jeszcze 38 miejsc do zdobycia.
    • 7. Złośliwi zarzucają rządowi brak prawdziwej reformy KRUS-u, ale PSL też musi mieć jakieś sukcesy w rządzie, a obiecywało bronić KRUS-u jak niepodległości i obroniło - zatem jest sukces.

Jednak rząd nie ustrzegł się przed porażkami:

  • 1. Zabrał ludziom ciężkiej pracy wcześniejsze emerytury, co jest skandalem, bo przecież te się należą. Poza tym zgodnie z dotychczas obowiązującą w Polsce filozofią, pracowników trzeba wysyłać na emerytury jak najwcześniej, bo po pierwsze są zmęczeni, a po drugie muszą zrobić miejsce młodszym, którzy wkraczają na rynek pracy.
    • 2. Na tym liberałowie nie zakończyli nękania ludzi pracy. Stworzyli program 50+, który ma zachęcać pracodawców do zatrudnia osób po pięćdziesiątce. Program zakłóci spokój bezrobotnych, a w dodatku okaże się nieskuteczny, bo jak zmusić prezesa, aby 25-letnią sekretarkę wymienił na 55-letnią?
    • 3. Rząd zabrał się za naprawę służby zdrowia. Po co? I tak wiadomo, że nie da się jej zreformować.

Cytując prezesa Ochódzkiego z _ Misia _, _ rozchodzi się jednak o to, aby te plusy nie przesłoniły wam minusów _.

Autor jest redaktorem portalu Money.pl

wiadomości
felieton
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)