Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chodorkowski: Oni nie powinni być wpuszczeni na olimpiadę

0
Podziel się:

Skazany za malwersacje były rosyjski oligarcha, zaapelował o uniemożliwienie przyjazdu na igrzyska w Londynie, 308 skompromitowanych funkcjonariuszy.

Chodorkowski: Oni nie powinni być wpuszczeni na olimpiadę
(PressCenter of Mikhail Khodorkovsky<br />and Platon Lebedev/cc/wikipedia)

Skazany za malwersacje finansowe były rosyjski oligarcha Michaił Chodorkowski zaapelował za pośrednictwem tygodnika _ Sunday Telegraph _ o uniemożliwienie przyjazdu na igrzyska olimpijskie w Londynie 308 skompromitowanych rosyjskich funkcjonariuszy.

W liście napisanym w więzieniu i przekazanym przez adwokata, Chodorkowski apeluje do rządu brytyjskiego, by zakazał przyjazdu m.in. wicepremierowi Władisławowi Surkowowi, byłemu szefowi organizacji _ Naszy _ (Nasi) Wasilijowi Jakimience, prokuratorowi generalnemu Jurijowi Czajce oraz szefowi Centralnej Komisji Wyborczej Władimirowi Czurowowi.

Rosyjscy przedstawiciele, których wymienił Chodorkowski, figurują na liście osób łamiących prawa człowieka i prawa obywatelskie, przekazanej w 2011 roku Kongresowi USA przez byłego mistrza świata w szachach, a obecnie opozycjonistę Garriego Kasparowa.

48-letni Chodorkowski uważa, że premier Wielkiej Brytanii David Cameron powinien skorzystać z obecności prezydenta Władimira Putina na igrzyskach w Londynie do wywarcia na niego nacisku w kwestii łamania swobód w Rosji.

_ Gorąco apeluję do premiera Camerona, by powiedział Putinowi prawdę: Rosja nie przetrwa na samych tylko surowcach kopalnianych, a dni, w których system odgórnie sterowanej demokracji da się utrzymać są policzone _ - napisał Chodorkowski w swym liście.

Chodorkowski, który był najbogatszym człowiekiem w Rosji i szefem koncernu paliwowego Jukos, popadł w konflikt z Putinem, gdy zaczął finansowo wspierać opozycyjne partie polityczne. Był sądzony dwukrotnie w 2005 i 2010 roku, powinien wyjść na wolność w 2017 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie przyjadą na Olimpiadę. Dostaną zakaz Wielka Brytania nie zezwoli winnym łamania praw człowieka przywódcom państwowym na przybycie na tegoroczne letnie igrzyska olimpijskie w Londynie
Rakiety na dachach domów w Londynie W trakcie tegorocznych igrzysk olimpijskich na dachach niektórych tamtejszych budynków mieszkalnych czuwać będą żołnierze wraz z kierowanymi rakietowymi pociskami przeciwlotniczymi.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)