Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chorwacja - Wybory parlamentarne

0
Podziel się:

W Chorwacji odbywają się dziś wybory parlamentarne. Stanęło do nich 55 partii, ale zdaniem obserwatorów, w ostatecznej walce o zwycięstwo liczyć się będą tylko dwie: rządzący przez ostatnie cztery lata socjaldemokraci i założona przez pierwszego prezydenta Chorwacji - Chorwacka Wspólnota Demokratyczna.

W opinii obserwatorów i analityków, wynik dzisiejszych wyborów jest trudny do przewidzenia. Ostatnie przedwyborcze sondaże wskazują, że najwięcej miejsc w Saborze zdobędzie Chorwacka Wspólnota Demokratyczna.

Partia ta, po śmierci Tudźmana, znalazała się w poważnym kryzysie i długo nie mogła odnależć się w nowej rzeczywistości politycznej. Później zaczęła zmieniać wizerunek, oczyściła się z przedstawicieli tak zwanego "nacjonalistycznego betonu" i zapowiada kontynuację prozachodnich reform.

Socjaldemokraci, którzy rządzili przez ostatnie lata, przekształcili Chorwację w kraj w pełni demokratyczny i rozwijający się gospodarczo. Przeciwnicy socjaldemokratów zarzucają im, że wzrost gospodarczy osiągnęli kosztem wielkich wyrzeczeń społeczeństwa. Mieszkańcy Zagrzebia potwierdzają, że w ostatnich latach znacznie pogorszyły się ich warunki życia, ceny poszły w górę, młodzi ludzie mają problemy ze znalezieniem pracy i powiększa się przepaść między bogatymi a biednymi. Wyraźnie widać też przewagę nastrojów pesymistycznych nad optymistycznymi. Może to mieć duży wpływ na frekwencję w dzisiejszych wyborach. Głosowanie potrwa do godziny 19:00, a pierwsze wyniki będą znane późnym wieczorem.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)