Notowania

podatki
12-09-2018 (18:00)

Niższa stawka CIT powodem do zmartwień. Pułapka na przedsiębiorców

Obniżenie preferencyjnej stawki podatku CIT do 9 proc. powinna raczej cieszyć małych przedsiębiorców. Kłopot w tym, że nie tylko mogą się na nią nie załapać, ale niektórzy już 2018 zostaną zmuszeni do oddania 19 proc. skarbówce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK)

Obniżenie preferencyjnej stawki podatku CIT do 9 proc. powinno raczej cieszyć małych przedsiębiorców. Kłopot w tym, że nie tylko mogą się na nią nie załapać, ale niektórzy już 2018 r. zostaną zmuszeni do oddania 19 proc. skarbówce.

Prawo nie może działać wstecz? Propozycja Ministerstwa Finansów jednak może do tego doprowadzić – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Obniżenie preferencyjnej stawki CIT z 15 proc. do 9 proc. może niektórym przedsiębiorcom odbić się czkawką.

Według założeń ulga ma dotyczyć tych, których wartość sprzedaży brutto nie przekroczy 1,2 mln euro, czyli 5 176 000 zł oraz rozpoczynających działalność – przypomina dziennik. Co jednak z tymi, których już teraz obejmuje 15 proc. podatku i w 2018 roku przekroczą zakładany próg?

Mogą mieć poważny kłopot, bowiem zmiany dotyczące stawki 9 proc. CIT będą miały zastosowanie do rozliczeń już za 2018 r. Oznacza to, że stawka 15 proc. jest kasowana – wyjaśnia DGP.

Może to skutkować tym, że firma, która w 2018 r przekroczy próg 1,2 mln euro, starci prawo do naliczania 15 proc. stawki nie tylko od przyszłego roku, ale właściwie od początku bieżącego i będzie musiał zapłacić 19 proc. podatek.

– W ten sposób szumnie zapowiadana obniżka stawki CIT stanie się dla niektórych małych polskich firm pułapką – komentuje na łamach DGP Marek Kolibski, radca prawny, doradca podatkowy i partner w KNDP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-10-2018

wamaski@ oj Drogi Panie, Jeśli przekształcenie nie było opłacalne, to po co Pan to robił? Czyżby opłacalność tej operacji zwiększyła się, jeśli CIT w małych … Czytaj całość

15-09-2018

kinatSKto to pisał???? Choć trochę rzetelności może by się przydało ???? Panie Przemysław Ciszak. Nie wstyd Panu, wypisywać takie rzeczy i stawiać te … Czytaj całość

15-09-2018

kinatSKto to pisał???? Choć trochę rzetelności może by się przydało ???? Panie Przemysław Ciszak. Nie wstyd Panu, wypisywać takie rzeczy i stawiać te … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)

Wybrane dla Ciebie