Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
12.09.2018 18:00

Niższa stawka CIT powodem do zmartwień. Pułapka na przedsiębiorców

Obniżenie preferencyjnej stawki podatku CIT do 9 proc. powinna raczej cieszyć małych przedsiębiorców. Kłopot w tym, że nie tylko mogą się na nią nie załapać, ale niektórzy już 2018 zostaną zmuszeni do oddania 19 proc. skarbówce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK)

Obniżenie preferencyjnej stawki podatku CIT do 9 proc. powinno raczej cieszyć małych przedsiębiorców. Kłopot w tym, że nie tylko mogą się na nią nie załapać, ale niektórzy już 2018 r. zostaną zmuszeni do oddania 19 proc. skarbówce.

Prawo nie może działać wstecz? Propozycja Ministerstwa Finansów jednak może do tego doprowadzić – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Obniżenie preferencyjnej stawki CIT z 15 proc. do 9 proc. może niektórym przedsiębiorcom odbić się czkawką.

Według założeń ulga ma dotyczyć tych, których wartość sprzedaży brutto nie przekroczy 1,2 mln euro, czyli 5 176 000 zł oraz rozpoczynających działalność – przypomina dziennik. Co jednak z tymi, których już teraz obejmuje 15 proc. podatku i w 2018 roku przekroczą zakładany próg?

Mogą mieć poważny kłopot, bowiem zmiany dotyczące stawki 9 proc. CIT będą miały zastosowanie do rozliczeń już za 2018 r. Oznacza to, że stawka 15 proc. jest kasowana – wyjaśnia DGP.

Może to skutkować tym, że firma, która w 2018 r przekroczy próg 1,2 mln euro, starci prawo do naliczania 15 proc. stawki nie tylko od przyszłego roku, ale właściwie od początku bieżącego i będzie musiał zapłacić 19 proc. podatek.

– W ten sposób szumnie zapowiadana obniżka stawki CIT stanie się dla niektórych małych polskich firm pułapką – komentuje na łamach DGP Marek Kolibski, radca prawny, doradca podatkowy i partner w KNDP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-09-2018

m-53Jeszcze się taki nie urodził..... Stawka jest preferencyjna. Jeżeli przewiduję przekroczenie progu to z niej nie korzystam. Proste? Nie dla … Czytaj całość

13-09-2018

PolkaPodwyższa się płacę minimalna by zabrać 500+ przecież to takie proste z jednej daje a z drugiej strony podwójnie zabiera bo i wszystko co jest nam … Czytaj całość

13-09-2018

ojProszę mi przedstawić precyzyjne dane ilu małych podatników (nie mylić z małym przedsiębiorcą) funkcjonuje jako spółka kapitałowa czyli rozlicza się … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)