Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki usa-chiny
27.12.2012 09:33

Cła antydumpingowe na chińskie wiatraki energetyczne. USA wprowadza restrykcje

Władze USA nałożyły na wyroby dwóch chińskich producentów turbin wiatrowych cła antydumpingowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(duncan1890/iStockphoto)

Władze USA nałożyły na wyroby dwóch chińskich producentów turbin wiatrowych cła antydumpingowe w wysokości 44,99 do 70,63 proc. i dodatkowo karną opłatę niwelującą subsydia rządu pekińskiego od 21,86 do 34,81 proc.

Opłaty te są wyższe od przewidywanego poziomu 20 - 30 proc., które wcześniej zapowiadał Departament Handlu USA. Restrykcjami tymi objęto produkty dwóch największych chińskich firm wyrabiających wieże i turbiny wiatrowe, Chengxi Shipyard Co i Titan Wind Energy (Suzhou) - podała ogólnokrajowa gazeta Zhonguo Ribao.

Pozostałych trzech dużych chińskich producentów sprzętu do generowania energii elektrycznej z wiatru, czeka na ostateczną decyzję władz USA w sprawie ceł antydumpingowe na ich wyroby. Zapowiadano je na poziomie 40 -50 proc, ale po ostatnich korektach stawek celnych można oczekiwać dla wszystkich pozostałych producentów chińskich opłat w wysokości 70,63, twierdzą analitycy Reutersa.

Według danych Departamentu Handlu USA w 2011 z Chin sprowadzono sprzęt do energetyki wiatrowej o wartości 222 mln dolarów.

Dochodzenie w sprawie stosowania dumpingu przez chińskie firmy dostarczające na rynek amerykański turbiny wiatrowe zapoczątkowało zażalenie, które w listopadzie 2011 zgłosili amerykańscy producenci sprzętu do pozyskiwania energii elektrycznej z wiatru. Amerykanie oskarżyli firmy chińskie, że sprzedają swoje wyroby znacznie poniżej cen obowiązujących na rynku międzynarodowym i zażądali wprowadzenia ceł antydumpingowych w wysokości 176,25 proc.

W odpowiedzi na skargę producentów amerykańskich Chińska Izba Handlowa ostrzegła władze USA, że wprowadzenie tak drastycznych opłat karnych może mieć szkodliwy wpływ na rozwój amerykańskiej energetyki opartej na źródłach odnawialnych.

W ostatnich miesiącach rząd USA wprowadził cła antydumpingowe na wiele chińskich produktów, zwłaszcza z dziedziny czystej energetyki - między innymi na panele fotowoltaniczne. W odpowiedzi władze pekińskie objęły dochodzeniem wiele produktów amerykańskich, które zdaniem strony chińskiej, są subsydiowane przez agencje państwowe USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Wtedy Azja pokona Europę i USA Eksperci ujawnili, kiedy gospodarka Chin prześcignie wszystkie gospodarki na świecie.
USA wzmocnią kontrolę chińskich inwestycji? Do ściślejszej kontroli inwestycji chińskich w USA wezwała w swoim dorocznym raporcie komisja doradzająca Kongresowi.
Chińczycy i Japończycy kibicują Obamie Ponad 60 proc. obywateli Chin, którzy wzięli udział w ankiecie ośrodka badawczego Ipsos chciałoby, żeby sprawował on urząd prezydenta USA przez kolejną kadencję.
Tagi: stosunki usa-chiny, wiatraki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz