Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Co czeka nas w polityce w 2014 roku?

0
Podziel się:

W najbliższych miesiącach czeka nas zalew obietnic wyborczych. W tym roku bowiem aż dwukrotnie pójdziemy do urn głosować.

Co czeka nas w polityce w 2014 roku?
(Piotr Blawicki/East News)

Niekończąca się kampania wyborcza - tak będzie wyglądał ten rok w polskiej polityce. Do urn pójdziemy dwa razy. W maju wybory do Parlamentu Europejskiego, pół roku później - samorządowe. I będzie to jedynie wstęp do zaplanowanych na przyszły rok wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego Bartłomiej Biskup powiedział, że w najbliższych miesiącach czeka nas zalew obietnic wyborczych. Bilion złotych na inwestycje, 49 województw, podwyższona płaca minimalna, już teraz partie polityczne prześcigają się w przekonywaniu do siebie wyborców. Zdaniem eksperta, do eurowyborów Platforma strat w sondażach nie odrobi. Być może zbliży się minimalnie do Prawa i Sprawiedliwości, ale to nie wystarczy do powtórzenia rezultatu z wyborów do Parlamentu Europejskiego z 2009 roku, gdy zdobyła 25 mandatów.

_ Sondaże sondażami, ale od 2011 roku nie mieliśmy żadnej ogólnopolskiej próby wyborczej _, dodaje politolog doktor Olgierd Annusewicz. Jego zdaniem, wskaźnikiem kluczowym jeśli chodzi o poparcie dla partii politycznych, nie będą jednak eurowybory. Te bowiem zwykle charakteryzują się niską frekwencją.

W opinii politologa, większe znaczenie będą miały wybory samorządowe. _ Wyraźna wygrana Prawa i Sprawiedliwości będzie czytelnym znakiem, że źle się dzieje z Platformą Obywatelską i może to prowadzić do dezintegracji tego ugrupowania _, powiedział Annusewicz. Zaznaczył jednak, że wynik remisowy bądź w miarę dobry - partii Donalda Tuska pomoże w odbudowaniu Platformy przed wyborami parlamentarnymi.

Ekspert do spraw marketingu politycznego Norbert Maliszewski zwrócił z kolei uwagę, że aktualnie największy wpływ na sondaże ma kryzys gospodarczy. A że widać już pierwsze symptomy ożywienia w tym zakresie, Prawo i Sprawiedliwość może niedługo stracić pozycję lidera. _ Jeżeli Platforma i PiS będą szły łeb w łeb, wszystko będzie zależeć od tego, jakie wyciągną armaty _, mówił. Zdaniem eksperta, na korzyść PO przemawiają wynegocjowane środki unijne. Elektorat PiS-u jest złakniony z kolei zwycięstwa.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego weźmiemy udział po raz trzeci. W Polsce będziemy głosować w niedzielę 25 maja. Wybory samorządowe odbędą się prawdopodobnie w połowie listopada.

Czytaj więcej w Money.pl

wybory
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)