Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Co piąta firma zadowolona z koniunktury. Pesymistów mniej

0
Podziel się:

Najnowsze dane podał Główny Urząd Statystyczny.

Co piąta firma zadowolona z koniunktury. Pesymistów mniej
(Fiat Auto Poland)

W listopadzie poprawę koniunktury wśród przedsiębiorstw przemysłowych sygnalizuje 18 proc. z nich, jej pogorszenie 15 procent. W październiku było to odpowiednio: 19 i 15 procent. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Tak wynika z badania Głównego Urzędu Statystycznego.

Natomiast wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w listopadzie 2010 roku na poziomie 3 pkt, czyli o 1 mniej niż w poprzednim miesiącu

_ Odnotowywany jest wolniejszy niż przed miesiącem wzrost bieżącego portfela zamówień. Ostrożniejsze, choć nadal dodatnie oceny dotyczącą zarówno krajowego jak i zagranicznego portfela zamówień. Bieżąca produkcja rośnie nieco wolniej niż w październiku. Prognozy portfela zamówień i produkcji są negatywne i gorsze od formułowanych w październiku _ - podał GUS.

Stan zapasów wyrobów gotowych wzrasta do poziomu określanego przez przedsiębiorców jako nadmierny. Poziom należności raportowany przez respondentów rośnie w tempie zbliżonym do zgłaszanego w ubiegłym miesiącu. Utrzymują się również trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, podał też urząd.

_ Prognozy w tym zakresie są niekorzystne i gorsze od formułowanych w październiku. Skala planowanych redukcji zatrudnienia może być nieco większa niż przewidywano przed miesiącem. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal rosnąć, w tempie zbliżonym do prognozowanego w październiku _ - czytamy dalej w komunikacie.

Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 33 – spadek o 3 punkty w stosunku do ubiegłego miesiąca), urządzeń elektrycznych (plus 17 – spadek o 2 punkty w stosunku do ubiegłego miesiąca), papieru i wyrobów z papieru (plus 11 – spadek o 4 punkty w stosunku do ubiegłego miesiąca), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 11 – utrzymuje się wartość z ubiegłego miesiąca).

Najbardziej negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: wyrobów tekstylnych (minus 18 – spadek o 11 punktów w stosunku do ubiegłego miesiąca), odzieży (minus 15 – utrzymuje się wartość z ubiegłego miesiąca), metali (minus 10 – spadek o 4 punkty w stosunku do ubiegłego miesiąca).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t97563.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/biurokracja;kosztuje;nas;rocznie;77;6;mld;zlotych,205,0,682445.html) Biurokracja kosztuje nas rocznie 77,6 mld złotych Urzędnicza armia liczy już ponad 428 tysięcy ludzi. Planowane cięcia etatów i wstrzymanie awansów w administracji państwowej dotknie 21 tysięcy z nich. Rząd chce zaoszczędzić blisko miliard złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t110891.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nie;unikniemy;podnoszenia;podatkow;i;zamrazania;pensji,60,0,676668.html) Nie unikniemy podnoszenia podatków i zamrażania pensji Rząd walczy w Brukseli o korzystną dla nas zmianę metody liczenia długu publicznego. Ekonomiści: To i tak nie uchroni nas przed ostrymi cięciami wydatków i windowaniem podatków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/rzad;oszczedza;na;bezrobotnych;na;armii;i;urzedach;nie,182,0,672438.html) Rząd oszczędza na bezrobotnych, na armii i urzędach nie Wydatki z kasy państwa będą w przyszłym roku wyższe o 12,47 mld zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)