Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Co pokaże Polska na szczycie NATO?

0
Podziel się:

Wiceszef MON podkreślił, że pomoc Ukrainie dla Polski jest sprawą oczywistą, ale do wielu spraw będzie trzeba przekonać południowych członków Sojuszu

Co pokaże Polska na szczycie NATO?
(MON)

Konflikt ukraiński i zagrożenia na wschodzie Europy to jedne z głównych tematów jakie polska delegacja chce poruszyć na szczycie NATO w Newport. W Sejmie polskie plany i oczekiwania wobec szczytu zrelacjonował posłom wiceminister obrony Maciej Jankowski.

Wiceszef MON podkreślił, że pomoc Ukrainie dla Polski jest sprawą oczywistą, ale do wielu spraw będzie trzeba przekonać południowych członków Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Tłumaczył, że z pewnością na szczycie będą się pojawiały tematy związane z bardzo bliskimi dla południowych granic Sojuszu konfliktami na Bliskim Wschodzie. _ - Dla nas sprawa konfliktu na Ukrainie i agresji Rosji jest sprawą fundamentalną, ale jeżeli patrzeć na to z perspektywy innych członków z południowej Europy to mamy dramatyczną sytuację na Bliskim Wschodzie _ - powiedział Jankowski.

Wśród pytań posłów komisji obrony wiele dotyczyło bezpieczeństwa Polski i interpretacji artykułu piątego Traktatu Waszyngtońskiego. Jak obecnie poszczególne państwa NATO zareagowałyby na realny atak na któregoś ze wschodnich członków? - pytał Stanisław Wziątek z SLD. Tłumaczył, że słynna zasada muszkieterów _ jeden za wszystkich, wszyscy za jednego _ może być różnie interpretowana i nie zawsze tak, jak chciałaby Polska.

Na początku września w Newport w Walii ma się odbyć szczyt NATO, na którym będzie obecny między innymi ukraiński prezydent Petro Poroszenko. Zaproszenia tym razem nie otrzymała Rosja.

Czytaj więcej w Money.pl
Nagła wizyta szefa NATO w Polsce. Chodzi o... Anders Fogh Rasmussen uważa, ze w obliczu agresji Rosji, członkowie Sojuszu powinni więcej wydawać na obronę.
Szef MON: Tarcza nie jest przeciwko Rosji _ - Informacje, jakie się pojawiły w tygodniku Der Spiegel, to jest po prostu bezpodstawna spekulacja - _powiedział Siemoniak.
"Kraje Bałtyckie mogą być spokojne" Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen zapewniła Kraje Bałtyckie o solidarności z nimi krajów NATO w przypadku agresji ze strony Rosji
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)