Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Co z rekrutacją do szkół i przedszkoli?

0
Podziel się:

Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ze stycznia tego roku.

Co z rekrutacją do szkół i przedszkoli?
(MARIUSZ GRZELAK/Agencja SE/East News)

Rząd zajmuje się dziś projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zawierającym szczegółowe wytyczne dotyczące zasad rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół. Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ze stycznia tego roku.

Pierwotnie Rada Ministrów miała zająć się tymi zmianami w zeszłym tygodniu; jednak w ostatniej chwili punkt wycofano z porządku obrad.

Obrady Rady Ministrów pod nieobecność premiera Donalda Tuska prowadzi wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński. Tusk jest w Paryżu, gdzie uczestniczy razem z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem w II Konferencji na temat zatrudnienia młodzieży w Europie.

Propozycja przygotowana przez MEN określa m.in. kryteria i zasady rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół, procedury odwoławcze w przypadku nieprzyjęcia dziecka lub ucznia, a także zasady ujawniania i przetwarzania danych osobowych dzieci w procesie rekrutacyjnym do przedszkoli i szkół.

Zgodnie projektem w przypadku rekrutacji do publicznych przedszkoli i innych publicznych form wychowania przedszkolnego (np. punktów przedszkolnych) w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane będzie pod uwagę to, czy dziecko mieszka w gminie, gdzie znajduje się przedszkole. W przypadku większej liczby kandydatów niż wolnych miejsc, mają być przeprowadzane kolejne etapy postępowania rekrutacyjnego.

Kolejne czynniki, które mają decydować o rekrutacji to m.in. dochód w rodzinie dziecka, wielodzietność rodziny w połączeniu z wysokością jej dochodu, niepełnosprawność dziecka, rodziców lub rodzeństwa dziecka, to czy dziecko wychowuje samotny rodzic w połączeniu z wysokością dochodu rodziny lub czy dziecko wychowuje się w rodzinie zastępczej. W drugiej kolejności mają być brane pod uwagę kryteria określane przez samorząd.

Rząd zająć ma się także projektem nowelizacji ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli. Projekt przygotowany przez MSW ma na celu dostosowanie polskiego prawa do unijnego w zakresie europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

Ponadto Rada Ministrów ma zająć się wnioskiem do prezydenta o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie, Kosowie i Macedonii.

Tak jak obecnie kontyngent będzie wchodził w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej-Wschód, podporządkowanej dowódcy Sił Międzynarodowych w Kosowie i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. Jego głównym celem ma być nadzorowanie przestrzegania porozumienia pokojowego przez strony konfliktu w Kosowie. Będzie go można użyć również w Bośni i Hercegowinie w celu wzmocnienia sił tamtejszej misji Unii Europejskiej.

Polscy żołnierze - tak jak dotychczas - będą patrolować teren, wspierać kosowską policję i pomagać organizacjom rozprowadzającym pomoc humanitarną. Obecnie w Kosowie służy ok. 230 osób. Polscy żołnierze służą w ramach NATO-wskiej misji KFOR (Kosovo Forces) prowadzonej od 1999 roku.

Ponadto rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także projektem uchwały ws. ustanowienia programu wieloletniego na lata 2008-2013 pod nazwą _ Budowa falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu _.

Rząd zapozna się także z informacją dot. ubiegania się o przyznanie Łodzi prawa organizacji Międzynarodowej Wystawy EXPO w roku 2022.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe ulgi na przejazdy dla nauczycieli Jak poinformował wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski, dzięki nowelizacji uprawnienia do ulgowych przejazdów zyska ponad 67 tys. nauczycieli przedszkoli.
Dostaną ponad 12 mln zł na najmłodsze dzieci Pieniądze będą przeznaczone na lepsze wyposażenie funkcjonujących obecnie przy szkołach _ zerówek _, w których uczą się pięciolatki i sześciolatki
Nowe, lepiej płatne, miejsca pracy w Polsce? Polsce potrzebny jest elastyczny system edukacji i rozwój nowoczesnego, innowacyjnego sektora gospodarki, by tworzyć nowe, lepiej płatne miejsca pracy - uważają eksperci Banku Światowego.
Rostowski chce poważnych zmian w rządzie -_ Chodzi o to, by możliwe było zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w 2015 r. _ - podkreślił.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)