Rząd zajmuje się dziś projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zawierającym szczegółowe wytyczne dotyczące zasad rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół. Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ze stycznia tego roku.
Pierwotnie Rada Ministrów miała zająć się tymi zmianami w zeszłym tygodniu; jednak w ostatniej chwili punkt wycofano z porządku obrad.
Obrady Rady Ministrów pod nieobecność premiera Donalda Tuska prowadzi wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński. Tusk jest w Paryżu, gdzie uczestniczy razem z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem w II Konferencji na temat zatrudnienia młodzieży w Europie.
Propozycja przygotowana przez MEN określa m.in. kryteria i zasady rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół, procedury odwoławcze w przypadku nieprzyjęcia dziecka lub ucznia, a także zasady ujawniania i przetwarzania danych osobowych dzieci w procesie rekrutacyjnym do przedszkoli i szkół.
Zgodnie projektem w przypadku rekrutacji do publicznych przedszkoli i innych publicznych form wychowania przedszkolnego (np. punktów przedszkolnych) w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane będzie pod uwagę to, czy dziecko mieszka w gminie, gdzie znajduje się przedszkole. W przypadku większej liczby kandydatów niż wolnych miejsc, mają być przeprowadzane kolejne etapy postępowania rekrutacyjnego.
Kolejne czynniki, które mają decydować o rekrutacji to m.in. dochód w rodzinie dziecka, wielodzietność rodziny w połączeniu z wysokością jej dochodu, niepełnosprawność dziecka, rodziców lub rodzeństwa dziecka, to czy dziecko wychowuje samotny rodzic w połączeniu z wysokością dochodu rodziny lub czy dziecko wychowuje się w rodzinie zastępczej. W drugiej kolejności mają być brane pod uwagę kryteria określane przez samorząd.
Rząd zająć ma się także projektem nowelizacji ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli. Projekt przygotowany przez MSW ma na celu dostosowanie polskiego prawa do unijnego w zakresie europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
Ponadto Rada Ministrów ma zająć się wnioskiem do prezydenta o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie, Kosowie i Macedonii.
Tak jak obecnie kontyngent będzie wchodził w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej-Wschód, podporządkowanej dowódcy Sił Międzynarodowych w Kosowie i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. Jego głównym celem ma być nadzorowanie przestrzegania porozumienia pokojowego przez strony konfliktu w Kosowie. Będzie go można użyć również w Bośni i Hercegowinie w celu wzmocnienia sił tamtejszej misji Unii Europejskiej.
Polscy żołnierze - tak jak dotychczas - będą patrolować teren, wspierać kosowską policję i pomagać organizacjom rozprowadzającym pomoc humanitarną. Obecnie w Kosowie służy ok. 230 osób. Polscy żołnierze służą w ramach NATO-wskiej misji KFOR (Kosovo Forces) prowadzonej od 1999 roku.
Ponadto rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także projektem uchwały ws. ustanowienia programu wieloletniego na lata 2008-2013 pod nazwą _ Budowa falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu _.
Rząd zapozna się także z informacją dot. ubiegania się o przyznanie Łodzi prawa organizacji Międzynarodowej Wystawy EXPO w roku 2022.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Nowe ulgi na przejazdy dla nauczycieli Jak poinformował wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski, dzięki nowelizacji uprawnienia do ulgowych przejazdów zyska ponad 67 tys. nauczycieli przedszkoli. | |
Dostaną ponad 12 mln zł na najmłodsze dzieci Pieniądze będą przeznaczone na lepsze wyposażenie funkcjonujących obecnie przy szkołach _ zerówek _, w których uczą się pięciolatki i sześciolatki | |
Nowe, lepiej płatne, miejsca pracy w Polsce? Polsce potrzebny jest elastyczny system edukacji i rozwój nowoczesnego, innowacyjnego sektora gospodarki, by tworzyć nowe, lepiej płatne miejsca pracy - uważają eksperci Banku Światowego. | |
Rostowski chce poważnych zmian w rządzie -_ Chodzi o to, by możliwe było zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w 2015 r. _ - podkreślił. |