Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Co z ulgą internetową? Dziś zapadła decyzja

0
Podziel się

To nie jedyna zmiana w sprawie odliczeń od podatku, którą przyjął dziś Sejm. Zobacz, co jeszcze się zmieni.

Co z ulgą internetową? Dziś zapadła decyzja
(Neustockimages/iStockphoto)
bDToJaCt

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o PIT, w tym propozycję przywracającą ulgę internetową. Z ulgi będą mogli korzystać podatnicy, którzy w latach 2005-2011 nie dokonali tego odliczenia lub pierwszy raz zrobią to w 2012 r.

Dziś, sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała zgłoszone przez Senat poprawki i zarekomendowała Sejmowi ich przyjęcie.

Na początku października Sejm wykreślił z ustawy o PIT ulgę internetową (rozwiązanie to przewidywał przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)
. W ubiegłym tygodniu Senat przegłosował jednak - za aprobatą resortu finansów - dwie poprawki przywracające ulgę internetową. Zgodnie z nimi zmienią się jednak zasady odliczenia.

bDToJaCv

Z ulgi będą mogli korzystać podatnicy, którzy w latach 2005-2011 nie dokonywali odliczeń z tego tytułu lub po raz pierwszy uwzględnią ulgę w rozliczeniu za rok 2012. Poprawka przewiduje, że odliczyć będzie można - tak jak dotychczas - 760 zł, jednak tylko w dwóch następujących po sobie latach. Zmiana miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku.

Zgodnie ze zgłoszonym przez Senat przepisem przejściowym podatnik, który po raz pierwszy skorzysta z odliczenia w 2012 r. będzie mógł skorzystać z ulgi po raz drugi tylko w roku 2013.

Pozostałe zgłoszone przez Senat poprawki nie wprowadzają do ustawy zmian merytorycznych - porządkują, korygują bądź uzupełniają przepisy.

Nowelizacja ustawy o PIT ograniczyła przywileje dla twórców czy naukowców - szczególnie dla tych, którzy osiągają wysokie dochody. Zgodnie z nią w ramach zryczałtowanych 50-proc. kosztów uzyskania przychodów będą oni mogli odliczyć ok. 42,7 tys. zł.

bDToJaCB

Ponadto ustawa przewiduje zmiany w uldze podatkowej na dzieci. Ulga nie będzie przysługiwać rodzinom, które uzyskują dochody ponad 9,3 tys. zł miesięcznie, czyli 112 tys. zł rocznie, i mają jedno dziecko. Dla rodzin z dwójką dzieci nic się nie zmieni; w przypadku trzeciego dziecka ulga wzrośnie o 50 proc., a na czwarte i kolejne wzrośnie o 100 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Ulga na internet może zostać, ale tylko dla... Ulgi trzeba wprowadzać wtedy, kiedy naprawdę do czegoś motywują, albo przed czymś chronią - uważa senator Marek Borowski.
Ulga na internet. Jeszcze nie jest stracona Poprawka przewiduje, że odliczyć będzie można - tak jak obecnie - 760 zł, jednak tylko w dwóch następujących po sobie latach.
Dajemy im miliony. Połowa idzie na reklamę Kampanie reklamowe, które mają zachęcić podatników do przekazania jednego procentu podatku, kosztują krocie.
bDToJaCW
ulga na internet
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)