Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Co ze stopami i złotym?

0
Podziel się:

Wczoraj prezes NBP, Leszek Balcerowicz, zaznaczył, że Rada Polityki Pieniężnej podtrzymuje swoje zastrzeżenia wobec budżetu 2001.

Uchwalony przez Sejm projekt tegorocznego budżetu państwa jest bardziej realny od wcześniejszego projektu, ale jego deficyt ekonomiczny na poziomie 1,8% PKB nie daje wg RPP gwarancji wystarczającego zacieśnienia polityki fiskalnej tak aby można było szybko rozluźnić politykę pieniężną.

Rada obawia się rozbieżności między realizacją a założeniami. RPP może mieć także wątpliwości dotyczące polityki gospodarczej (cen żywności, rynku pracy, sposobu finansowania deficytu oraz wykorzystania wpływów z prywatyzacji).

Zdaniem L. Balcerowicza obawy te powinny zostać rozwiane przed podjęciem decyzji o obniżce stóp. Wg prezesa NPB obecny kurs złotego odzwierciedla siłę gospodarki i nastawienie inwestorów. Członek RPP Dariusz Rosati uważa, że mocny kurs złotego nie jest zjawiskiem trwałym. Wczoraj na fixingu kurs złotego wobec dolara wynosił 4,063 zł.

Z wczorajszych wypowiedzi można by wnioskować, że RPP będzie rozważnie podejmować decyzje dotyczące obniżki stóp. Kształt budżetu jest Radzie znany i podtrzymuje ona swoje zastrzeżenia wobec niego. Obawia się również o jego rzeczywistą realizację oraz politykę gospodarczą rządu. Wskazówką dla Rady mogą być styczniowe wyniki budżetu, które zostaną opublikowane w połowie bm. Podtrzymujemy nasze stanowisko, że obniżka stóp procentowych NBP w lutym jest nadal możliwa.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)