Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Coraz lepsza koniunktura przedsiębiorstw

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy biorący udział w badaniu uznali, że wyraźnie poprawiła się ogólna sprzedaż, popyt na produkty i usługi oraz wartość nakładów inwestycyjnych

Coraz lepsza koniunktura przedsiębiorstw
(industrieblick - Fotolia.com)
bEJamXud

Nastroje wśród przedsiębiorców na Dolnym Śląsku w ostatnim kwartale znacznie się poprawiły. Wyniki badań podjętych przez pracowników naukowych wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego wskazują, że w regionie jest znacznie lepiej, niż w pozostałej części kraju.

Według badań przeprowadzonych w lipcu przez pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na grupie ponad 300 przedsiębiorców z dużych, średnich, małych i mikro- przedsiębiorstw, syntetyczny wskaźnik koniunktury (SWK) gospodarczej Dolnego Śląska w drugim kwartale 2013 r. był dodatni i osiągnął wysoki poziom 9,5 proc. Pokazuje on procent pozytywnych lub negatywnych opinii przedsiębiorców dotyczących warunków prowadzenia biznesu. Tym razem przeważyły oceny pozytywne.

_ Pierwszy raz od początku naszych badań zainicjowanych w kwietniu 2012 r. nastąpiło odwrócenie trendu spadkowego i to od razu w dużej skali. Obecne nastroje ekonomiczne dolnośląskich przedsiębiorców są zbliżone do poziomu z połowy ubiegłego roku. Należy podkreślić, że tendencje rozwojowe w naszym regionie są ciągle wyraźnie lepsze, niż średnio w kraju. Wskazuje na to utrzymująca się od roku ujemna ocena klimatu ekonomicznego w Polsce, przedstawiana przez GUS. Nastroje na Dolnym Śląsku są względnie dobre, a dolnośląscy przedsiębiorcy są umiarkowanymi optymistami _ - powiedział dr Leszek Cybulski z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, menedżer projektu.

bEJamXuf

Przedsiębiorcy biorący udział w badaniu uznali, że wyraźnie poprawiła się ogólna sprzedaż, popyt na produkty i usługi oraz wartość nakładów inwestycyjnych. Według nich lepiej wygląda też sytuacja finansowa firm, stan zapasów, eksport, zatrudnienie oraz średnie wynagrodzenie w przedsiębiorstwach. Natomiast jedyna nieznacznie ujemna ocena dotyczyła koniunktury we własnej branży.

Najlepsze były oceny firm sektora produkcyjnego oraz szeroko rozumianego sektora usług. Natomiast gorsze nastroją wciąż panują wśród handlowców. Z kolei w ujęciu terytorialnym najlepiej koniunkturę oceniają przedsiębiorcy z podregionu legnicko-głogowskim, a najsłabiej, choć również pozytywnie, właściciele firm z podregionu wrocławskiego, poza Wrocławiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Są miejsca na bezpłatne szkolenia dla bezrobotnych Bezrobotni zainteresowani kursem księgowości, obsługi komputera czy wózka widłowego do końca czerwca mogą się zgłaszać do Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej we Wrocławiu.
Prezydent Wrocławia ma ambitne plany - _ Dwa razy więcej turystów i dwukrotne zwiększenie udziału wrocławian w kulturze _ - to cele, jakie stawia sobie Rafał Dutkiewicz na 2016 rok
Nowy raport NBP. Z gospodarką będzie lepiej? W ostatnim okresie napływają informacje zmniejszające ryzyko niezrealizowania scenariusza wzrostu w strefie euro - ocenia NBP w raporcie na temat koniunktury międzynarodowej.
bEJamXuG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)