Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Coraz lepsze nastroje w polskim przemyśle

0
Podziel się

Wskaźnik PMI dla przemysłu nieoczekiwanie wzrósł do poziomu najwyższego od 2 lat.

Coraz lepsze nastroje w polskim przemyśle
(Edyta Strzelec/Reporter)
bDZhIwOJ

Polscy przedsiębiorcy, działający w sektorze przemysłowym, z coraz większym optymizmem patrzą w przyszłość. Takie wnioski płyną z najnowszego badania Markit Economics. Indeks PMI, który to obrazuje, wyniósł w sierpniu 52,6 punktów, wobec 51,1 przed miesiącem.

Analitycy szacowali, że indeks osiągnie wartość 51,7 punktów. Ten zaskakujący wynik to bardzo dobra wiadomość, szczególnie że tak wysoko PMI nie był od 2 lat. Wskaźnik powyżej 50 punktów wskazuje na rozwój w gospodarce. Po ostatnich wyśmienitych wynikach o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, to kolejny sygnał, że krajowa gospodarka wychodzi z dołka koniunktury z pierwszego półrocza.

bDZhIwOL

źródło: Markit Economics

Komentując sierpniowe dane PMI dla Polski, Murat Ulgen, główny ekonomista HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki Subsaharyjskiej, powiedział: - _ Nie tylko odczyt głównego wskaźnika, ale także wyniki wskaźników wyprzedzających takich jak: nowe zamówienia i poziom zatrudnienia, były pozytywne _ - zauważa ekonomista. - _ Na uwagę zasługuje szczególnie ten drugi odczyt, ponieważ wzrósł po raz pierwszy od roku. Na fali dalszej poprawy perspektyw gospodarczych Eurolandu, głównego partnera handlowego Polski, liczba nowych zamówień w eksporcie osiągnęła najwyższy poziom od kwietnia 2011 roku _ - dodaje.

- _ Wzrost kosztów produkcji przyspieszył, prawdopodobnie w wyniku nieco słabszego złotego, z kolei ceny wyrobów gotowych spadły w nieznacznie szybszym tempie w porównaniu do lipca, wskazując na ciągle słabą presję cenową w gospodarce. Poprawa perspektyw polskiego wzrostu jest również widoczna w twardych danych ekonomicznych, takich jak wyraźny wzrost produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w lipcu. Tymczasem również zaufanie konsumentów w sierpniu wzrosło do najwyższego poziomu od ponad roku. Choć ciągle jest zbyt wcześnie, aby przewidzieć, czy tempo wzrostu pozostanie utrzymane, mamy powody do optymizmu, ponieważ od II kwartału strefa euro powoli wychodzi z recesji, a Polska jest odporna na globalny szok płynności dzięki niskiemu deficytowi obrotów bieżących oraz niskiej inflacji _ - podsumowuje Murat Ulgen.

Indeks PMI dla przemysłu, to inaczej tzw. Wskaźnik Menadżerów Logistyki polskiego sektora przemysłowego. Powstaje w oparciu o comiesięczną ankietę wśród kadry kierowniczej ponad 300 polskich firm, w której oceniają oni zmiany zamówień, produkcji, zatrudnienia, prędkości dostaw oraz zapasów.

bDZhIwOR

Indeks PMI jest doskonałym wskaźnikiem wyprzedzającym dynamikę zmian produkcji przemysłowej i PKB w Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska gospodarka wychodzi z kryzysu? Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o polskim PKB.
Bezrobocie w Polsce spada piąty miesiąc z rzędu Wzrost zatrudnienia przekłada się na naszą konsumpcję. Sprzedaż detaliczna rośnie mocniej niż oczekiwali analitycy.
Rewelacyjne wieści z polskiego przemysłu. Złoty w górę GUS opublikował informacje na temat wzrostu produkcji przemysłowej w lipcu.
bDZhIwPm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)