Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Coraz więcej telepracowników w UE

0
Podziel się:

W krajach UE około 10 mln osób pracuje dziś w systemie telepracy. Zazwyczaj są to pracownicy o wysokich kwalifikacjach.

Coraz więcej telepracowników w UE
bEJISMMl

W krajach UE około 10 mln osób pracuje dziś w systemie telepracy - częściowo albo całkowicie poza siedzibą firmy.

Chodzi najczęściej o pracę u siebie w domu lub tzw. pracę nomadyczną - wykonywaną w różnych miejscach np. u klienta, partnera, podwykonawcy lub w podróży. Przykładem takiej pracy jest praca przedstawiciela handlowego.

Przedstawiony w środę w Brukseli raport został przygotowany przez
europejskie organizacje reprezentujące pracodawców i pracowników.

bEJISMMn

Osoby zatrudnione w systemie telepracy korzystają z tej samej ochrony, co pozostały personel.

W Polsce - czytamy w specjalny raporcie zaprezentowanym w Brukseli- wciąż trwają negocjacje w sprawie narodowego porozumienia partnerów _ Osoby zatrudnione w systemie telepracy korzystają z tej samej ochrony, co pozostały personel. _społecznych, które ma uwzględnić postanowienia europejskiego porozumienia ramowego o telepracy z 2002 roku. Partnerzy społeczni chcą, by znalazły się one w nowelizacji kodeksu pracy, która powinna zostać ukończona jeszcze jesienią 2006 roku.

Zdaniem KE telepraca jest dobra zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorców: wykonywana w domu, pozwala harmonijnie połączyć życie zawodowe z rodzinnym, a przy tym jest rozwiązaniem elastycznym, ale respektującym przywileje socjalne pracowników.

W zależności od potrzeb pracownik może wykonywać swoje zadania tylko w domu (rzadki bezpośredni kontakt z pracodawcą), albo częściowo, pracując wfirmie. _ W UE 6 proc. pracowników przynajmniej część swoich obowiązków wykonuje w ramach telepracy na zmianę w domu i w firmie. _ W UE 6 proc. pracowników przynajmniej część swoich obowiązków wykonuje w ramach telepracy (przy czym po 8 proc. w Holandii i Wielkiej Brytanii, ale tylko 2 proc. w Czechach i na Węgrzech).

bEJISMMt

Podstawowym warunkiem jest zwykle dostęp do internetu; ale wraz z rozpowszechnieniem łączy szerokopasmowych zjawisko telepracy będzie występowało na coraz szerszą skalę. Obecnie najczęściej "telepracownicy" zatrudnieni są w branży telekomunikacyjnej i informatycznej; dotyczy to zwłaszcza pracowników wysokokwalifikowanych.

bEJISMMO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)