Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cudzoziemcy w Polsce. Nieuczciwi przedsiębiorcy powinni się bać

0
Podziel się:

Sejm chce wprowadzić dotkliwe kary dla przedsiębiorców zatrudniających niektórych cudzoziemców.

Cudzoziemcy w Polsce. Nieuczciwi przedsiębiorcy powinni się bać
(Kadmy/Dreamstime)

Sejmowe kluby pozytywnie oceniły w środę projekt ustawy o skutkach zatrudniania cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce. Ma on ograniczyć przypadki takiego zatrudniania. Dzięki temu polskie przepisy zostaną dostosowane do prawa unijnego._ _

_ - Propozycje dotyczą określenia sankcji dla podmiotów zatrudniających cudzoziemców bez dokumentu uprawniającego ich do legalnego pobytu w Polsce oraz dochodzenia przez cudzoziemców roszczeń z tytułu wynagrodzenia _ - mówiła Izabela Mrzygłocka (PO), relacjonując prace nad projektem w komisji polityki społecznej i rodziny. Sejm pracuje nad tymi rozwiązaniami od stycznia.

Projekt ustawy o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wdraża do polskiego prawa postanowienia unijnej dyrektywy, której celem jest ograniczenie nielegalnej imigracji do UE poprzez zmniejszenie atrakcyjności nielegalnego zatrudniania i - tym samym - ograniczenie tzw. szarej strefy w gospodarce. Termin wdrożenia tej dyrektywy upłynął w lipcu zeszłego roku.

Przedstawiciele klubów zabierający głos podczas sejmowej debaty zgodnie zapowiedzieli poparcie projektu. Wskazywali, że przedstawione propozycje były skomplikowane i związane z wieloma już obowiązującymi ustawami. Dlatego niewykluczone jest - jak zaznaczano - zgłoszenie modyfikacji na etapie prac w Senacie. _ - Ustawa jest niestety napisana językiem dyrektywy, stąd trudność w jej interpretacji _ - ocenił Stanisław Szwed (PiS).

Zgodnie z unijnymi przepisami projekt ustawy wprowadza kary finansowe i sankcje karne za zatrudnianie nielegalnych imigrantów. Za zatrudnianie osoby małoletniej, zatrudnianie wielu osób lub uporczywe zatrudnianie osób w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą będzie groziła kara grzywny lub ewentualnie ograniczenia wolności.

Natomiast za zatrudnianie osoby będącej ofiarą przestępstwa handlu ludźmi lub zatrudnianie osoby w warunkach szczególnego wyzysku przewidziano karę pozbawienia wolności do lat trzech. Wysokość grzywny za _ uporczywe _ zatrudnianie przebywającego w Polsce nielegalnie cudzoziemca miałaby wynosić do 10 tys. zł.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska powiedziała, że w projekcie przewidziano kary dotkliwe, ale proporcjonalne do popełnionych naruszeń.

Ponadto według projektowanej ustawy pracodawca przed zatrudnieniem cudzoziemca powinien zażądać okazania dokumentu potwierdzającego legalność pobytu. Projekt wprowadza też zapis, że pracodawca ma powiadamiać ZUS o fakcie zatrudnienia cudzoziemca. ZUS przekaże te informacje do Państwowej Inspekcji Pracy i Straży Granicznej.

Przewidziano, że nielegalnie zatrudniony cudzoziemiec, który zostanie wydalony z Polski, będzie mógł wystąpić o wypłatę zaległego wynagrodzenia oraz związanych z nim świadczeń. Wprowadzono domniemanie uzgodnionego wynagrodzenia w wysokości trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Do wypłaty cudzoziemcowi zasądzonego wynagrodzenia, zapłaty grzywny za zatrudnianie bez ważnego dokumentu oraz poniesienia kosztów wydalenia cudzoziemca będzie zobowiązany _ podmiot powierzający pracę _, ale też solidarnie główny wykonawca oraz każdy podwykonawca, który pośredniczył między wykonawcą a podmiotem powierzającym pracę nielegalnemu imigrantowi.

Głosowanie dotyczące tego projektu ma odbyć się jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejmu, przed końcem tygodnia. Ustawa po uchwaleniu i ogłoszeniu miałaby wejść w życie w ciągu dwóch tygodni.

Czytaj więcej w Money.pl
ZUS karze dwa razy. W końcu to zmienią? Wszystkie kluby sejmowe pozytywnie oceniły projekt zmian w przepisach przewidujący zniesienie możliwości podwójnego karania.
Awantura w Sejmie. Tego nie chce zrobić rząd Z porządku obrad zostały wyrzucone dwa punkty. Posłowie grzmieli z mównicy
Zabezpieczyli trujący makaron, ciasta i pączki Przeprowadzono ponad 8 tysięcy kontroli w piekarniach, cukierniach, wytwórniach lodów, majonezu i stołówkach szkolnych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)