Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cyberprzestępczość w sieci. W 2013 r. straciliśmy 445 miliardów dolarów

Przekręty w internecie uszczupliły PKB krajów rozwiniętych o prawie jeden procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(alphaspirit/iStockphoto)

Szacujemy, że straty gospodarcze wynikające z cyberprzestępczości wyniosły w ubiegłym roku na świecie 445 mld dolarów - powiedział Sebastian Zamora, ekspert z firmy zajmującej się bezpieczeństwem komputerowym.

Firma McAfee, zajmująca się bezpieczeństwem komputerowym razem z Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (Center for Strategic and International Studies - CSIS) - amerykańska organizacja non-profit, opublikowały raport _ Net Losses - Estimating the Global Cost of Cybercrime _, dotyczący ekonomicznych skutków cyberprzestępczości na świecie. Raport opiera się na danych zebranych z 51 krajów, które wytwarzają ok. 80 proc. globalnego dochodu.

_ Straty wynikłe z cyberprzestępczości mają wpływ na wartość PKB krajów dotkniętych tą plagą. Według naszego raportu przez działania cyberprzestępców nominalna wartość PKB w krajach wysoko rozwiniętych w 2013 r. była mniejsza średnio o 0,9 proc. _ - powiedział Zamora.

Zaznaczył, że dokładnie oszacowanie strat związanych z przestępczością komputerową jest trudne: na świecie przygotowuje się wiele raportów na ten temat, ale według różnych metodologii. _ Dla przykładu znaleźliśmy opracowania dotyczące Unii Europejskiej, w których podawano, że straty powodowane przez cyberprzestępczość wyniosły 16 miliardów dolarów _ - podkreślił.

Jak wynika z raportu, cyberprzestępczość negatywnie wpływa na ogólne wyniki finansowe przedsiębiorstw, handel, konkurencyjność, innowacje. Szczególną szkodę wyrządza w obszarze własności intelektualnej. _ Kraje, w których tworzenie własności intelektualnej oraz sektory ściśle z nią związane są istotne dla gospodarki, tracą wskutek przestępstw komputerowych dużo więcej w zakresie handlu, rynku pracy i dochodu niż państwa, których gospodarka w mniejszym stopniu opiera się na technologii i innowacyjności _ - podkreślił Zamora.

Według niego straty wynikające z cyberprzestępczości mogą potencjalnie kosztować utratę aż 200 tysięcy miejsc pracy w USA oraz 150 tysięcy w Unii Europejskiej rocznie. _ Oczywiście straty te niekoniecznie muszą być stratami "netto". Pracownik, który stracił pracę z powodu działalności cyberprzestępców, może ją znaleźć na innym stanowisku, w innym sektorze. Niemniej może to być praca mniej płatna. Zatem trudno jest oszacować dokładny wpływ cyberprzestępczości na zatrudnienie, nie wolno jednak tego wpływu lekceważyć _ - zaznaczył.

Część strat jest bezpośrednio powiązana z tym, co eksperci nazywają _ kosztami naprawy _ lub cyfrowym i elektronicznym procesem _ czyszczenia _, który jest konieczny po wykryciu ataku. _ Koszty cyberprzestępczości dotyczą nie tylko samych bezpośrednich strat, ale także dodatkowych kosztów, takich jak odbudowanie zaufania przez firmę po stracie np. numerów kart kredytowych klientów, kosztów związanych z utratą części klientów, z poprawieniem infrastruktury bezpieczeństwa, aby na przyszłość ryzyko powtórzenia podobnej sytuacji obniżyć do absolutnego minimum _ - zaznaczył.

Ekspert zaznaczył, że walka z cyberprzestępczością wymaga współpracy międzynarodowej. _ Aby skutecznie walczyć z tym procederem, konieczna jest współpraca w ramach organizacji międzynarodowych, jak choćby OECD, zarówno w kontekście tworzenia bardziej skutecznego prawa w dziedzinie ochrony np. własności intelektualnej, jak i skuteczności jego egzekwowania - sankcja za przestępstwo musi być nieuchronna. Dziś ryzyko dla przestępców jest niskie przy relatywnie wysokich zyskach z cyberprzestępczości _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielki Marsz przeciw cyberprzemocy. Wirtualny Aby wziąć udział w tym proteście, nie trzeba zwalniać się z pracy ani wychodzić z domu.
Putin kontroluje sieć dla "dobra internautów" Prezydent Rosji zapewnił, że nie zamierza ograniczać swobód przysługujących użytkownikom sieci, a wprowadzone restrykcje prawne mają na celu ochronę nieletnich.
2 minuty czytania Za internetowe zakupy coraz częściej płacimy plastikowym pieniądzem. By transakcje były bezpieczne, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Unikaj robienia zakupów z ogólnodostępnych komputerów, np. w kawiarenkach internetowych. Komputer, za pośrednictwem którego robisz zakupy powinien mieć zainstalowaną aktualną wersję przeglądarki internetowej i oprogramowanie antywirusowe.
Tagi: cyberprzestępczość w sieci, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, telekomunikacja, prawo, najważniejsze, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz