Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Szygulski
|

Cymański: Napieralski chce być obły jak Kwaśniewski

0
Podziel się:

U lidera SLD razi mnie ostry antyklerykalizm. Nam to nie odpowiada.

Cymański: Napieralski chce być obły jak Kwaśniewski

Money.pl: Wyobraża Pan sobie Grzegorza Napieralskiego w roli premiera?

Tadeusz Cymański, poseł PiS do Parlamentu Europejskiego: Oczywiście że tak. Jest przecież liderem partii obecnej w parlamencie. Czy tak będzie w praktyce, zadecydują jednak wybory i układ sił w Sejmie.

Lider SLD nadaje się do tej roli?

To jest już inna sprawa. Dla mnie jest za bardzo ortodoksyjny. Napieralski prezentuje mocno antykościelny kurs, nawet jak na SLD, co według mnie jest pewnym obciążeniem i przeszkodą. Uważam, że premier powinien mieć bardziej wyważone poglądy, szukać kompromisu i porozumienia.

Jest za mało elastyczny? Często sprawia wręcz odwrotne wrażenie. Może dla zawiązania koalicji rządowej byłby w stanie zrezygnować z antyklerykalizmu?

Trudno powiedzieć. Czasem rzeczywiście człowiek mówi to, co musi, a nie to co myśli. Napieralski jest na pewno dosyć zręcznym politykiem. W SLD spacyfikował wewnętrzną opozycję i został liderem. Nie odcina się od starych działaczy, takich jak Miller czy Oleksy, tylko trochę się od nich dystansuje, a jednocześnie stawia na młodych. Partia to jednak nie państwo.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t20407.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/to;on;szykuje;sie;by;zostac;nowym;premierem,235,0,771563.html) To on szykuje się, by zostać nowym premierem No właśnie, pojawiają się opinie, że jest jednak zbyt miękki, żeby sprawdzić się w roli premiera.

Wzoruje się wyraźnie na Aleksandrze Kwaśniewskim, który przez 10 lat był prezydentem. Chce być obły, czyli dla wszystkich i dla nikogo. Jest przy tym zręcznym manipulatorem. Kwaśniewski też był bardzo zręczny i Napieralski podąża jego śladem.

Taktyka ta chyba się sprawdza, skoro według ostatniego sondażu CBOS ufa mu aż 51 proc. Polaków. Pod tym względem wyprzedza go tylko prezydent Komorowski.

**To właśnie efekt stosowania łagodnej, zręcznej retoryki. Takie cechy są doceniane w sondażach, ale to jeszcze nie wszystko. Poza tym Napieralski sprawnie wykorzystuje ostry spór dwóch największych partii. Ciągle mówi: _ zobaczcie jak się kłócą _, to jego stała mantra.

Jest sprawny, ale czy ma charyzmę? Czy dorównuje osobowością Tuskowi lub Kaczyńskiemu?

Myślę, że charyzmy ma od nich zdecydowanie mniej. Jest też jednak młodszy i wszystko przed nim. Dziś jednak różnica jest wyraźna. Na ile wynika ona z braku z talentu i możliwości, a na ile ze zbyt krótkiej praktyki, trudno dziś powiedzieć. Praktyka przecież czyni mistrza. Kim był kiedyś Donald Tusk? Też zajmował podrzędne pozycje, wielu spisywało go na straty, a dziś jest silnym szefem partii i premierem od blisko 4 lat.

Od początku był silnym przywódcą i to przywództwo nigdy nie było kwestionowane, nawet przez oponentów.

*Napieralskiemu daleko do takiej pozycji? [ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t130982.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/oleksy;napieralski;dojrzal;nadaje;sie;do;rzadzenia,5,0,766213.html) Oleksy: Napieralski dojrzał, nadaje się do rządzenia *

Do takiego silnego przywództwa na pewno tak. To wszystko ma jednak swoje zalety i wady. Czasami lepiej sprawdza się elastyczność a czasami twarda ręka. Takie rzeczy nie są czarno-białe.

Koalicja rządowa PiS-SLD jest możliwa?

Trudno mi ją sobie wyobrazić. Mimo pewnych gestów i sygnałów z różnych stron, zbyt dużym obciążeniem jest różnica historycznych rodowodów. Teoretycznie wyobrazić można sobie wszystko, ale w praktyce tego nie widzę.

Konflikt pomiędzy PiS i PO nie unieważnił historycznych podziałów?

Gorszy pieniądz wypiera lepszy. Coś w tym na pewno jest, ale nie sądzę, żeby tak było do końca. Elektorat prawicowy nie zrozumiałby jednak takiego ruchu. Pewnych rzeczy nie można robić wbrew wyborcom. Zdarzały się przecież takie historie, jak choćby nasza koalicja z Samoobroną. Do dzisiaj wielu z naszych zwolenników ma o nią żal.

Programowo daleko wam do SLD? PiS akcentuje przecież wątki socjalne, eksponowane zwykle przez partie lewicowe.

Sojusz Lewicy Demokratycznej jest lewicowy tylko z nazwy i tak naprawdę nigdy specjalnie nie dbał o socjalne bezpieczeństwo obywateli. W rzeczywistości partia ta jest silnie liberalna i w swej historii często zapominała o losie słabszych.

Pan koalicję z SLD wyklucza?

Ja nawet tego nie rozważam. U nas rozstrzygające będzie zdanie Komitetu Politycznego PiS, więc dla mnie takie dywagacje nie mają najmniejszego znaczenia.

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)