Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Partia Razem chce skrócić dzień pracy do 7 godzin. Trwa zbieranie podpisów pod projektem

174
Podziel się

- Pracujmy krócej! 7 godzin pracy wystarczy - wzywa Partia Razem. I zapowiada zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o skróceniu czasu pracy. - Mamy wszystko wyliczone, nie pochłonie to dużych kosztów, a wydajność będzie zyskiem - mówi money.pl rzeczniczka partii. Eksperci kręcą jednak głowami.

7 godzin i do domu - to propozycja partii Adriana Zandberga
7 godzin i do domu - to propozycja partii Adriana Zandberga (Partia Razem/screen)
bDzmeLcR

- Pracujmy krócej! 7 godzin pracy wystarczy - wzywa Partia Razem. I zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o skróceniu czasu pracy. - Nie pochłonie to dużych kosztów, a wydajność firm będzie zyskiem - mówi money.pl rzeczniczka partii. Eksperci kręcą jednak głowami.
Partia już zbiera podpisy pod projektem ustawy i tłumaczy, że krótsza praca niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni, to nic niezwykłego.

- To europejski standard. Chcemy, by Polacy pracowali w tygodniu 35 godzin, ale do tego trzeba dochodzić stopniowo - tłumaczy money.pl Dorota Olko, rzeczniczka Partii Razem.

Według niej, skoro francuskie firmy wytrzymują krótki czas pracy, to poradzą sobie i te polskie. Również niemieckim związkowcom często udaje się wywalczyć skrócenie czasu spędzonego w fabryce czy biurze.

bDzmeLcT

- Jedna godzina w pracy mniej to więcej czasu dla rodziny i więcej momentów w kinie, przy książce lub na nauce języka - zachęca partia do swojego pomysłu we wpisie na Facebooku. Formularz do zbierania podpisów można znaleźć na należącej do partii stronie pracujmykrocej.pl.

Zobacz także: "Wolny piąteczek" od pracy? Trwają prace nad przepisami. Zobacz wideo

Jak do tego pomysłu odnoszą się eksperci?

- Na tym etapie rozwoju naszej gospodarki to nie ma sensu - mówi w rozmowie z money.pl Piotr Kuczyński, analityk z Domu Inwestycyjnego Xelion. - Poza tym i tak mamy w Polsce długie urlopy i sporo świąt, więc wcale nie pracujemy tak długo. Teoretycznie. Bo to właśnie na przykład z wymuszaniem nadgodzin w naszym kraju powinno się coś zrobić. Jednak przy takich pomysłach, jak ten Partii Razem pamiętajmy, że wciąż jesteśmy krajem na dorobku - dodaje ekspert.

bDzmeLcZ

Według badań dla Work Service, Polacy pracują średnio 45 godzin tygodniowo, a to o 5 godzin więcej niż powinni. Jednak unikamy pracy na przykład w weekendy, w przeciwieństwie do wielu innych narodów. Szacuje się, że przeciętny Europejczyk pracuje w tygodniu 40,3 godz. Najwięcej czasu w pracy spędzają Brytyjczycy, bo aż 42,3. Za nimi są mieszkańcy Cypru, Austrii, Grecy i Polacy.

Krótszy czas pracy? "Nie ma czasu na papieroska i czternaście kaw dziennie"

Są firmy, które same ograniczyły czas pracy. Jedną z nich jest wrocławska agencja PR POiNTB. Od połowy 2017 roku w firmie praca kończy się po 6 godzinach.

- Eksperyment się udał - mówi money.pl Honorata Popow, managing director agencji. - O skróceniu czasu pracy zadecydowała nasza filozofia, w której balans pomiędzy pracą a życiem jest bardzo istotny. Ale efekty są dobre - pracownicy się sami motywują, a klienci nie widzą różnicy. Mieliśmy ankietę i okazało się, że żaden z naszych klientów nie zauważył zmiany, jeśli chodzi o efektywność.

bDzmeLda

Szefowa agencji podkreśla, że po skróceniu czasu pracy skończyły się bezproduktywne przerwy, na przykład ciągle wychodzenie na kawę czy papierosa.

Popow nie ukrywa, że skrócenie czasu pracy miało jeszcze jeden efekt. - Mamy teraz o 30 procent więcej zgłoszeń od osób, które chciałyby dla nas pracować - uśmiecha się szefowa agencji POiNTB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzmeLdu
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(174)
PL221`
3 lata temu
Idzie ocieplenie klimatu w Polsce więc proponuje jeszcze w tych 7 godzinach pracy od godz 11;00 do 13;00 codzienną sjeste !
kolo
3 lata temu
Niestety w Polsce wydłużenie czasu pracy nie wiąże się z podwyższeniem zarobków, ale skrócenie czasu pracy na 100% wiąże się z obniżeniem płacy.
robert bosch
3 lata temu
właściciel Boscha, Robert Bosch już dawno wprowadził 8 godzinny dzień pracy, w czasach gdy pracowało się 10-12 godzin. To był rok 1906. Wierzył, że podniesie się produktywność pracowników i tak się stało. I co? Można było, można. A wy kapitaliści ciągle myślicie o wyzysku pracowników
bDzmeLdv
Ekspert
3 lata temu
A moze by tak zaczac od obnizki vat do 10%
Stary
3 lata temu
A kiedy bolszewicy wprowadzą tak zwane dokwaterowania z uwagi na nadmetraż ? Młodszym wyjaśniam że za czerwonych bolszewików mogłeś dostać obcą osobę do domu albo i całą rodzinę bo miałeś zbyt duży metraż i liczbę pokoi. Śmiało panowie z Razem, jak urawniłowka to pełną gębą.
...
Następna strona