Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy mają nowego ministra sprawiedliwości

0
Podziel się:

Blażek zastąpił Jirzego Pospiszila, zdymisjonowanego za nieumiejętność podporządkowania się rządowym planom konsolidacji budżetu.

Czechy mają nowego ministra sprawiedliwości
(ec.europa.eu)

Prezydent Czech Vaclav Klaus zatwierdził dzisiaj na stanowisku ministra sprawiedliwości Pavla Blażka, wiceszefa Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), głównego ugrupowania rządzącej centroprawicowej koalicji.

Na zdj. prezydent Czech Vaclav Klaus

Blażek zastąpił Jirzego Pospiszila, zdymisjonowanego w ubiegłym tygodniu przez premiera Petra Neczasa za nieumiejętność podporządkowania się rządowym planom konsolidacji budżetu.

Czeskie media przypominają, że wcześniej w ministerstwie sprawiedliwości doszło do sporów personalnych dotyczących obsady stanowisk prokuratorskich, w tym nominacji znanej z bezkompromisowej walki z korupcją w polityce Lenki Bradaczovej. Miała ona zostać szefową praskiej delegatury prokuratury krajowej i - zdaniem mediów - jej nominacja była właściwym powodem usunięcia Pospiszila. Obecnie nie wiadomo czy nowy minister zatwierdzi Bradaczovą.

Bradaczova stała się sławna w związku z aresztowaniem za korupcję prominentnego polityka czeskiej lewicy Davida Ratha, podejrzewanego o nadużycia przy korzystaniu ze środków Unii Europejskiej.

Podczas dzisiejszej ceremonii prezydent Klaus wyraził nadzieję, że Blażek odpolityczni działania prokuratury, ponieważ - jego zdaniem - walka polityczna powinna rozgrywać się w parlamencie, a nie w ministerstwach i na salach sądowych. Cytowany przez media w Pradze Blażek odparł, że aluzję prezydenta zrozumiał, zapewniając, że działalność prokuratury musi podlegać kontroli ministerstwa.

Pavel Blażek jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Masaryka w Brnie, przez pewien czas tam wykładał. W stolicy Moraw ma również kancelarie adwokacką. Od 2010 roku jest wiceprzewodniczącym ODS, pełni również funkcję szefa brneńskich struktur partii.

_ - To pragmatyk, dobry organizator i człowiek z poczuciem humoru. Jest niemal niewidoczny podczas ważnych negocjacji, ale za to skuteczny _ - twierdzi czeski politolog Lubomir Kopeczek.

Czytaj więcej w Money.pl
Przedterminowe wybory? Stawia warunek - _ Jeśli mają być wybory, niech będą jak najszybciej, do lata _ - powiedział czeski przywódca, reagując na groźbę opuszczenia gabinetu przez najmniejszą partię koalicyjną.
Prezydent sąsiadów do mediów: Manipulujecie! Prezydent Czech Vaclav Klaus na łamach dziennika Mlada fronta Dnes zarzucił czeskim mediom, że manipulują opinią publiczną.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)