Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ena
13.01.2010 18:21

Część akcji Enei tylko dla inwestorów instytucjonalnych

Ministerstwo Skarbu Państwa planuje sprzedać im do 16 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Ministerstwo Skarbu Państwa planuje sprzedać do 16 proc. akcji Enei wyłącznie krajowym i zagranicznym inwestorom instytucjonalnym - poinformował resort skarbu. *

(na zdjęciu szef resortu skarbu Aleksander Grad)

MSP chce sprzedać akcje Enei w dwóch etapach - do 16 proc. papierów w transakcji poprzez rynki kapitałowe, a następnie ponad 50 proc. akcji inwestorowi branżowemu.

_ - Celem transakcji pierwszego etapu jest poprawa płynności akcji Enei na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i wprowadzenie spółki do głównych indeksów giełdowych. Transakcja pierwszego etapu jest (...) skierowana wyłącznie do krajowych i zagranicznych inwestorów instytucjonalnych _ - czytamy w komunikacie resortu.

MSP podało, że rolę globalnego koordynatora oraz współprowadzącego księgę popytu (deklaracje zainteresowania akcjami spółki) będzie pełnić Credit Suisse, a rolę współprowadzących księgę popytu - UniCredit i Citi.

_ - Ministerstwo Skarbu Państwa jest również w trakcie finalizacji wyboru doradców finansowych i prawnych na transakcję drugiego etapu _ - podkreślono w komunikacie resortu.

W wyniku ubiegłorocznej emisji akcji należący do szwedzkiego rządu koncern energetyczny Vattenfall objął 18,7 proc. udziałów w Enei. Pod koniec lipca br. Ministerstwo Skarbu zaprosiło inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 67,05 proc. akcji spółki. 17 sierpnia minister skarbu podjął decyzję o dopuszczeniu do kolejnego etapu prywatyzacji Enei - RWE AG z siedzibą w Niemczech. W połowie października niemiecki koncern energetyczny nie złożył wiążącej oferty kupna większościowego pakietu; był jedynym oferentem.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii elektrycznej wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do spółki należy m.in. Elektrownia Kozienice.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: ena, msp, resort skarbu, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz