Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Część lekarzy już zdecydowała, będzie bojkot

0
Podziel się:

Kilkanaście tysięcy lekarzy zamierza stawiać na receptach pieczątki - Refundacja leku do decyzji NFZ. Pozostali jeszcze się wahają. Co to oznacza dla chorych?

Część lekarzy już zdecydowała, będzie bojkot
(PAP/Leon Stankiewicz)

Naczelna Rada Lekarska zbierze się 13 stycznia na nadzwyczajnym posiedzeniu dotyczącym wejścia w życie nowych przepisów o refundacji leków - poinformowała NRL. Rada nie wyklucza, że może zalecić lekarzom zaostrzenie formy protestu. **Z kolei zarząd Federacji Porozumienie Zielonogórskie podjął decyzję o rozpoczęciu akcji protestacyjnej przeciw przepisom ws. recept. Lekarze zaprzestaną określania uprawnień pacjentów do refundacji leków. Od 2 stycznia medycy z PZ będą stawiać na receptach pieczątki: _ Refundacja leku do decyzji NFZ _.

Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta podczas nadzwyczajnego posiedzenia, po wysłuchaniu sprawozdania i rekomendacji zespołu ds. współpracy z Ministerstwem Zdrowia, który ma wypracować zmiany ustawy refundacyjnej. Zespół ma spotkać się z przedstawicielami resortu zdrowia 4 stycznia.

NRL sprzeciwia się niektórym zapisom ustawy refundacyjnej, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia. Chodzi o przepisy, przewidujące, że lekarze błędnie wypisujący recepty, będą zobowiązani do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Ma być tak w przypadku wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych. Lekarz będzie też ponosił odpowiedzialność finansową w przypadku, gdy na recepcie wpisze niewłaściwy poziom refundacji leku.

NRL zawiesiła do najbliższego zjazdu lekarskiego (25 lutego 2012 r.) decyzję o wypisywaniu tylko pełnopłatnych recept.

Z kolei zarząd Federacji Porozumienie Zielonogórskie podjął decyzję o rozpoczęciu akcji protestacyjnej przeciw przepisom ws. recept. Lekarze zaprzestaną określania uprawnień pacjentów do refundacji leków. Od 2 stycznia medycy z PZ będą stawiać na receptach pieczątki: _ Refundacja leku do decyzji NFZ _. Porozumienie Zielonogórskie zrzesza 13 tys. lekarzy z 14 województw. PZ informuje, że ma pod opieką 12 mln pacjentów. Taki sam protest _ pieczątkowy _ zapowiedział także Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

PZ domaga się m.in. zmian w ustawie refundacyjnej polegających na likwidacji zapisów nakładających na lekarzy obowiązek określania poziomu taksacji leków refundowanych. Chce także wykreślenia z obowiązujących obecnie umów zawieranych pomiędzy świadczeniodawcami a NFZ zapisów: nakładających na świadczeniodawców obowiązek weryfikacji prawa do świadczeń oraz przewidujących sankcję za wystawienie recept na leki refundowane pacjentom nie posiadającym stosownych uprawnień.

Porozumienie chce również wprowadzenia do umów uzgodnionych wspólnie zapisów określających definicję pojęcia: _ udokumentowane względy medyczne _ - zapisanego w ustawie refundacyjnej jako przesłanka do wypisania recepty finansowanej przez NFZ. Termin ten oznacza wpis lekarza do dokumentacji medycznej szczegółów dot. choroby.

Na pełną, czyli na leki za darmo mogą liczyć tylko: inwalidzi wojenni, wojskowi, zasłużeni honorowi dawny krwi oraz zasłużeni dawny przeszczepów. Reszta, jeśli jest ubezpieczona musi się zadowolić ryczałtami lub zniżkami.

Źródło: NFZ

Zdecydowanie najwięcej wśród leków refundowanych jest tych sprzedawanych po cenach zryczałtowanych, blisko jedna trzecia z 50 proc. lub 30 proc. zniżką, a tylko za 9 proc. leków w pełni płaci NFZ. We wszystkich przypadkach są to zarówno leki podstawowe, uzupełniające jak stosowane przy chorobach przewlekłych.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz oświadczył, że recepty z pieczątką: _ Refundacja do decyzji NFZ _ będą realizowane w aptekach. Poinformował, że prezes NFZ Jacek Paszkiewicz wydał polecenie dyrektorom oddziałów wojewódzkich Funduszu, by takie recepty były także finansowane. Minister zdrowia dodał, że _ wierzy w odpowiedzialność lekarzy _ i ma nadzieję, że nie będą oni sprawiać pacjentom problemów z dostępem do leków refundowanych.

Naczelna Rada Aptekarska nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie realizacji recept z pieczątką: _ Refundacja do decyzji NFZ _. Rada podkreśla, że obecnie nie ma jasnych przepisów w tej sprawie. Aptekarze obawiają się, że po realizacji takich recept mogą zostać obciążeni karami umownymi i podkreślają, że nie mają obowiązku realizacji niewłaściwie wypełnionych recept.

Resort zdrowia opublikował dziś rozporządzenie określające sposób i tryb wystawiania recept lekarskich. Od stycznia będą obowiązywały nowe wzory recept z informacją dotyczącą odpłatności pacjenta za leki. Po lewej stronie recepty będzie wpisywana nazwa leku, natomiast po prawej stronie znajdzie się informacja o odpłatności pacjenta: 100 proc., 50 proc. lub 30 proc.. Dla leków wydawanych bezpłatnie będzie wpisywane oznaczenie _ B _, dla wydawanych za odpłatnością ryczałtową - _ R _.

W 2010 r. wartość polskiego rynku farmaceutycznego zwiększyła się o 2 proc. - do poziomu 29,7 mld zł - wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR. Wzrost trochę wyhamował, bo wcześniej rynek rósł jeszcze dynamiczniej.

W 2009 roku sprzedaż - miedzy innymi dzięki świńskiej grypie - skoczyła aż o 9 proc. Wraz z tym rosła refundacja leków. Podczas gdy w 2007 roku NFZ wydał na nią 6,7 mld zł, to w tym roku będzie to już o dwa miliardy więcej.

Źródło: PMR Publications, NFZ, *prognoza

Zdaniem ekspertów z PMR, w latach 2011-2013 nie należy spodziewać się powrotu na ścieżkę szybkiego przyrostu sprzedaży leków. Jako główny powód wskazują planowane ograniczenia w wydatkach państwa na refundację.

Rynek mocno rozdrobniony. Rządzą obcyLista producentów leków, którzy na w naszym kraju sprzedają medykamenty za ponad milion złotych liczy ponad 300 pozycji. Zdecydowana większość to ogólnoświatowi giganci.

Wśród nich prym wiedzie koncern GlaxoSmithKline. Jego polska filia działa pod nazwą GSK Pharma RX i ma blisko 6. proc. udziałów w naszym rynku. W 1998 roku firma włączyła się w prywatyzację polskich spółek, wykupując 80 proc. akcji Poznańskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa. Do tej pory GlaxoSmithKline zainwestowało w Polsce blisko 1.6 mld zł.

Druga na liście jest Polpharma, która działa w oparciu o rodzimy kapitał. Specjalnością firmy są preparaty stosowane w: kardiologii, gastroenterologii i neurologii. Znaczącą część sprzedaży Polpharmy stanowią jednak leki dostępne bez recepty.

Trzeci jest Aventis, na którego lek Enoxaparinum Natricum, NFZ wydał najwięcej w ramach refundacji w 2010 roku, bo ponad 280 mln zł. Specyfik zapobiega zakrzepom, podawany jest po zabiegach: chirurgicznych, ortopedycznych czy onkologicznych.

Źródło: IMS Health, * dane za 2010 rok

Według IMS Health, GSK Pharma RX sprzedał w 2010 r. wyroby farmaceutyczne za 977 mln zł. Druga pod względem wartości sprzedaży jest Polpharma – 952,5 mln zł, trzeci Aventis - ponad 778 mln zł. Pierwsza trójka dystansuje resztę stawki. Kolejna piątka firm: Novartis Pharma, KRKA, Lek, Roche i Astrazeneca zanotowała przychody między 500 a 600 mln zł.

Zyski producentów leków należą do najwyższych na świecie, średnio stanowią, aż 30 proc. ceny specyfiku. Okazuje się, że samo wyprodukowanie leku i utrzymanie firmy to zaledwie, średnio 13 proc. wartości sprzedawanych specyfików. Biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku roku wydaliśmy w aptekach blisko 30 mld zł, czyste zyski medycznych gigantów można szacować na grubo ponad 9 mld zł, z tego ponad 2,5 mld za leki refundowane.

Źródło: na podstawie danych wybranych producentów

To, że wraz za wzrostem cen niektórych leków refundowanych, pacjenci przestawią się na ich generyki, nie oznacza wcale wielkich strat dla koncernów farmaceutycznych. Koszty wprowadzenia na rynek takiego zamiennika są przynajmniej o połowę niższe niż koszty badań i rejestracji leku oryginalnego, co wynika z faktu, że producenci leków odtwórczych korzystają z badań i dokumentacji złożonych w Urzędzie Rejestracji przez firmę-matkę. Dlatego jeżeli kupimy w aptece odpowiednik leku, powinien on być średnio tańszy przynajmniej o 30 proc. od leku oryginalnego.

O zamieszaniu wokół refundacji leków czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t19834.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/lekarze;nie;odpuszczaja;pacjenci;na;lodzie,63,0,998975.html) Lekarze nie odpuszczają. Pacjenci na lodzie? Minister zdrowia zapewnił, że wszyscy po 1 stycznia będą mieli dostęp do leków refundowanych. Jednak lekarze nie zrezygnowali z bojkotu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t128424.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/arlukowicz;zrobil;blad;ale;to;jeszcze;nie;kleska,141,0,998541.html) Arłukowicz zrobił błąd, ale to jeszcze nie klęska Posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska, ocenia ministra zdrowia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t136108.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/wielu;chorych;czeka;dramat;wszystko;przez;,46,0,997934.html) Wielu chorych czeka dramat, wszystko przez.... Były wiceminister zdrowia komentuje bałagan wokół listy leków refundowanych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)