Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Część wpływów ze sprzedaży collaterali poprawi rachunek bieżący

0
Podziel się:

Część wpływów ze sprzedaży collaterali zosatanie w styczniu zapisana na rachunku bieżącym i poprawi go, a część będzie zapisana na rachunku kapitałowym

- powiedział PAP Józef Sobota, dyrektor departamentu statystyki NBP.

'Część, związana z dochodami od tej kwoty, będzie zapisana w saldzie dochodów. Natomiast w rachunku kapitałowym w inwestycjach portfelowych, jako zmniejszenie polskich inwestycji portfelowych za granicą' - powiedział PAP we wtorek Sobota.

Z całej sumy 438,9 mln USD, uzyskanych ze sprzedaży collaterali, 241,7 mln USD pochodzi z odsetek i stanowi dochód budżetu państwa, a 197,2 mln USD stanowi przychód i zostanie zapisana na rachunku kapitałowym.

'Ta część, która kształtuje obroty bieżące będzie wpływać dodatnio na obroty bieżące, natomiast w obrotach kapitałowych będzie to napływ środków do kraju z tytułu zmniejszenia inwestycji portfelowych za granicą' - dodał Sobota.

Na początku stycznia Polska sprzedała tzw. collaterale, czyli amerykańskie obligacje zabezpieczające polskie obligacje Brady'ego. Warunkiem zwolnienia collaterali jest wykupienie zabezpieczonych nimi obligacji Brady'ego, co Polska uczyniła jesienią 2000 roku i wcześniej w 1998 roku.

Wykup przyniósł 438 mln USD, chociaż ich wartość nominalna wynosiła 1.553,7 mln USD. Jednak ponieważ były to papiery o terminie wykupu 2022-2023, ich ceny rynkowe były tak znacznie niższe od nominalnych.

Wiesława Ziółkowska, członek Rady Polityki Pieniężnej powiedziała w poniedziałek PAP, że deficyt obrotów bieżących w styczniu ukształtuje się powyżej jednego mld USD w wyniku przesunięć płatności, ale w kolejnych miesiącach spadnie do sum poniżej jednego mld USD.

'Chodzi o rozliczenia eksportu i importu' - dodała Ziółkowska PAP we wtorek.

Ministerstwo Finansów podało natomiast we wtorek, że w styczniu Polska zapłaciła około 30 mln USD odsetek od kredytów i obligacji zagranicznych.

'W styczniu zrealizowaliśmy wydatki około 18 mln USD i około 14 mln euro. W sumie 128 mln zł' - powiedział PAP we wtorek Edward Basiński, dyrektor departamentu długu publicznego Ministerstwa Finansów.

Złożyły się na to płatności odsetek od kredytów Klubu Paryskiego, Banku Światowego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

'Największą pozycją, bo około 14,5 mln USD były odsetki od obligacji wyemitowanych w 1997 roku, które zawsze regulujemy w styczniu' - powiedział.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)