Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czesi kupią PKP Cargo i stworzą giganta?

0
Podziel się:

Rząd w Pradze chce połączenia czeskich i polskich kolejowych spółek
towarowych.

Czesi kupią PKP Cargo i stworzą giganta?
(G-Man /public domain)

Rząd w Pradze chce połączenia czeskich i polskich kolejowych spółek towarowych: CzD Cargo i PKP Cargo - napisał czeski dziennik _ Mlada fronta Dnes _.

Strona czeska liczy się z zakupem polskiej firmy, choć woli mówić o partnerstwie strategicznym. Fuzja niemal nic nie kosztowałaby Warszawy, większość kosztów pokryliby Czesi - twierdzi dziennik i nazywa plan czeskich władz najbardziej ambitnym projektem na środkowoeuropejskim rynku kolei.

_ Po polskiej i czeskiej stronie powstała już grupa robocza, która zajmuje się możliwą fuzją _ - mówi cytowany przez _ MfD _ wiceminister transportu w Czechach Jakub Hodinarz.

Według dziennika jeszcze w styczniu może dojść w Pradze do spotkania szefów resortu transportu obu krajów, którzy omówią szczegóły przedsięwzięcia. O fuzji obu spółek rozmawiali w listopadzie zeszłego roku premierzy Polski i Czech - Donald Tusk i Petr Neczas.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t126452.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;moga;sie;dogadac;pociagi;znowu;stana,211,0,745427.html) Nie mogą się dogadać. Pociągi znowu staną?

Przywoływany przez gazetę czeski minister transportu Vit Barta mówi, że obecnie CzD Cargo jest zbyt mała, aby stanowić konkurencję dla największych kolejowych firm transportowych w Europie.

Po fuzji spółka mogłaby rywalizować z wielkimi spedytorami z zagranicy, przede wszystkim niemieckim DB Schenker - tłumaczy dziennik.

_ Mlada fronta Dnes _ przypomina, że już w przeszłości Praga myślała o połączeniu spedycji towarowej czeskich kolei ze słowackimi, jednak Słowacy stracili zainteresowanie projektem. Tymczasem polski rząd sygnalizował zamiar sprzedaży PKP Cargo i chciałby dokonać tego w ciągu najbliższego półrocza - dodaje gazeta.

Zauważa też, że zarówno PKP Cargo, jak i CzD Cargo toną w długach. CzD Cargo zakończyło 2010 rok ze stratą sięgającą około 420 mln koron (około 66,4 mln złotych).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t127003.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;chce;wiecej;czasu;by;zmienic;kolej,67,0,747075.html) PO chce więcej czasu, by zmienić kolej Szef klubu PO jest przekonany, że sytuacja w PKP będzie się systematycznie poprawiała.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t127588.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przeprosiny;nie;wystarczyly;prezes;pkp;polecial,157,0,745373.html) Przeprosiny nie wystarczyły, prezes PKP poleciał Andrzej Wach podzielił los wiceministra. Za chaos na kolei.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t126452.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/znow;horror;w;pociagach;kolej;sie;tlumaczy,248,0,747000.html) Znów horror w pociągach. Kolej się tłumaczy W podróż wybrało się kilkakrotnie pasażerów więcej niż normalnie - poinformowali kolejarze.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)