Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czujniki czadu z wadami. Stanowią poważne zagrożenie

Inspektorzy skontrolowali 104 modele czujników, czyli ponad połowę dostępnych na polskim rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz
Inspektorzy skontrolowali 104 modele czujników, czyli ponad połowę dostępnych na polskim rynku.

Inspekcja Handlowa skontrolowała przedsiębiorców z różnych województw, którzy mają w swojej ofercie detektory tlenku węgla. Aż 41 modeli zostało przez kontrolerów zakwestionowanych.

- W sumie skontrolowaliśmy 104 modele czujników, czyli ponad połowę dostępnych na polskim rynku. Zakwestionowaliśmy 41 modeli spośród nich – informuje UOKiK.

21 modeli czujników czadu przeszło badania w specjalistycznych laboratoriach. Specjaliści sprawdzali w nich, czy przy konkretnym stężeniu tlenku węgla CO - 30 ppm, 50 ppm, 100 ppm, 300 ppm - alarm uruchamia się w odpowiednim czasie.

Jak tłumaczy UOKiK, przy stężeniu 300 ppm powinien się włączyć, zanim miną trzy minuty, a przy stężeniu 100 ppm – między 10. a 40. minutą. W siedmiu czujnikach alarm nie działał tak, jak powinien – albo nie włączał się w ogóle, albo następowało to zbyt późno lub zbyt wcześnie.

Wiele nieprawidłowości dotyczyło również oznakowania i instrukcji użytkowania. Brakowało w nich m.in. ważnych dla konsumentów ostrzeżeń np., że czujnik musi instalować fachowiec.

Wadliwe czujniki zostały wycofane ze sklepów. Informacje o dwóch detektorach, wobec których zakończyły się już postępowania, trafiły do bazy RAPEX, w której państwa UE ostrzegają o niebezpiecznych produktach.

Czad nazywany cichym zabójcą, ponieważ nie jest widoczny, nie ma smaku ani zapachu:

W sumie efektem kontroli Inspekcji Handlowej było wszczęcie pięciu postępowań administracyjnych. UOKiK rozważa również uruchomienie kolejnych czterech.

Jak wynika z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w poprzednim sezonie grzewczym tlenek węgla zabił 61 osób, a w tym - od 1 października 2017 r. do 28 stycznia 2018 r. – jest już 41 ofiar śmiertelnych. Czad jest gazem silnie trującym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.

Tagi: inspekcja handlowa, uokik, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-02-2018

romanGDZIE lista czujników? Po co ten artykuł? Co zrobić z czujnikiem który jest na tej magicznej niewidocznej liście? Jakie prawa ma w takiej sytuacji … Czytaj całość

03-02-2018

xxjakie wady ma czujnik ze zdjęcia?, pytam bo mam taki i jestem POWAŻNIE ZANIEPOKOJONY O SWOJE Ż Y C I E I ZDROWIE

03-02-2018

KonsumentMoglibyście wysilić się i podać listę tych stwarzających zagrożenie czujników. Żenada.

Rozwiń komentarze (17)