Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Czujniki czadu z wadami. Stanowią poważne zagrożenie

17
Podziel się:

Inspektorzy skontrolowali 104 modele czujników, czyli ponad połowę dostępnych na polskim rynku.

Inspektorzy skontrolowali 104 modele czujników, czyli ponad połowę dostępnych na polskim rynku.
Inspektorzy skontrolowali 104 modele czujników, czyli ponad połowę dostępnych na polskim rynku.

Inspekcja Handlowa skontrolowała przedsiębiorców z różnych województw, którzy mają w swojej ofercie detektory tlenku węgla. Aż 41 modeli zostało przez kontrolerów zakwestionowanych.

- W sumie skontrolowaliśmy 104 modele czujników, czyli ponad połowę dostępnych na polskim rynku. Zakwestionowaliśmy 41 modeli spośród nich – informuje UOKiK.

21 modeli czujników czadu przeszło badania w specjalistycznych laboratoriach. Specjaliści sprawdzali w nich, czy przy konkretnym stężeniu tlenku węgla CO - 30 ppm, 50 ppm, 100 ppm, 300 ppm - alarm uruchamia się w odpowiednim czasie.

Jak tłumaczy UOKiK, przy stężeniu 300 ppm powinien się włączyć, zanim miną trzy minuty, a przy stężeniu 100 ppm – między 10. a 40. minutą. W siedmiu czujnikach alarm nie działał tak, jak powinien – albo nie włączał się w ogóle, albo następowało to zbyt późno lub zbyt wcześnie.

Wiele nieprawidłowości dotyczyło również oznakowania i instrukcji użytkowania. Brakowało w nich m.in. ważnych dla konsumentów ostrzeżeń np., że czujnik musi instalować fachowiec.

Wadliwe czujniki zostały wycofane ze sklepów. Informacje o dwóch detektorach, wobec których zakończyły się już postępowania, trafiły do bazy RAPEX, w której państwa UE ostrzegają o niebezpiecznych produktach.

Zobacz także: Czad nazywany cichym zabójcą, ponieważ nie jest widoczny, nie ma smaku ani zapachu:

W sumie efektem kontroli Inspekcji Handlowej było wszczęcie pięciu postępowań administracyjnych. UOKiK rozważa również uruchomienie kolejnych czterech.

Jak wynika z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w poprzednim sezonie grzewczym tlenek węgla zabił 61 osób, a w tym - od 1 października 2017 r. do 28 stycznia 2018 r. – jest już 41 ofiar śmiertelnych. Czad jest gazem silnie trującym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
Brewczak
5 lata temu
Ja mam czujnik JBP-201A który włącza się gdy poziom przekroczy 50 PPM w ciągu 60 minut. Taką wartość akurat mamy sprawdzoną u nas, podczas małej awarii pieca. Kolejne progi to wg. instrukcji 100 i 300 PPM.
aaaa
6 lat temu
Te nawilżacze powietrza też lipa. Kupiłem jeden to wiał zimnem jakby lodówkę otworzyć. Po uj mi ochładzacz powietrza skoro chciałem tylko nawilżyć. Przeciez latem nie bedę go używać. Firmowy - HB. Ciekawe jak z oczyszczaczami powietrza. Czy cos robią oprocz łapania kurzu.
Taka prawda
6 lat temu
jakieś pół roku temu kupiłem czujnik na znanym portalu internetowym,duży,piękny,pełno przycisków i świecących diodek , piękna była też i jego cena ,ostatnia nagonka w mediach na jakość tych urządzeń sprawiła,że postanowiłem sprawdzić swoje,i tu szok czujnik położyłem na kuchence starszego typu ( bez zabezpieczenia przeciw-wypływowego ) odkręciłem gaz i co i NIC ZERO REAKCJI ,150 zł poszło na gadżet bez wartości.
Małgorzata
6 lat temu
Ja też zakupiłam czujnik dymy.sklaepie spytałam jak mogę sprawdzić czy jest sprawny- Pani odpowiedziała ,że ie wie.Rozpaliłam kominek , zaczęlo siekopcić , dym szedł na chałupę a czujnik NIC!!!!!Pieniadze wyrzucone w błoto.
Vimo
6 lat temu
chcieliśta wungiel, co wom wosz rzund dobywa, to tera szyputko na łono Abrahama.