Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy będą sankcje dla niezdyscyplinowanych krajów UE?

0
Podziel się:

Van Rompuya zaprosił do Brukseli przedstawicieli państw Unii.

Czy będą sankcje dla niezdyscyplinowanych krajów UE?
(ec.europa.eu)

Główne tematy dzisiejszego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli to polityka zagraniczna oraz reformy gospodarcze, które mają uchronić Unię przed powtórką z kryzysu. Liderzy Wspólnoty przyjeżdżają na jeden dzień do belgijskiej stolicy na zaproszenie przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya.

Unijni przywódcy mają rozmawiać o współpracy z krajami trzecimi przed zaplanowanymi na ten rok szczytami z Chinami, Koreą Południową, Ukrainą, Stanami Zjednoczonymi i Rosją. Przygotują się też do szczytu Unia Europejska-Azja i tu zapewne rozgorzeje dyskusja o umowie handlowej z Koreą Południową, którą blokują Włochy ze względu na interesy swoich koncernów samochodowych.

Reformy gospodarcze w Unii i ściślejsza dyscyplina budżetowa to temat, który pojawi się po południu. Ostatnio coraz częściej mówi się o tym, że przy ożywieniu gospodarczym i po oddaleniu groźby kryzysu, duże kraje Wspólnoty nie są już tak chętne do reformowania zasad budżetowych i oddawania większej władzy Brukseli.

Przy okazji dyskusji o reformach i sankcjach dla krajów, które nie będą trzymać w ryzach dyscypliny budżetowej, Polska forsuje też swój postulat. Chce, by zostały uwzględnione koszty reformy emerytalnej przy obliczaniu długu publicznego. Warszawa argumentuje, że obecna metodologia liczenia jest krzywdząca dla państw, które w przeszłości przeprowadziły trudne reformy emerytalne, bo to tylko podwyższyło ich poziom długu publicznego.

Oczekuje się, że w kuluarach szczytu pojawi się też gorący ostatnio temat deportacji Romów z Francji i potyczki słowne Paryża z Brukselą. Przed kilkoma dniami Komisja Europejska ostro skrytykowała Francję za prowadzone deportacje i zapowiedziała wszczęcie postępowania, ta z kolei odpowiedziała z oburzeniem na - jak to ujęła - bezprecedensowy atak.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t87243.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/soros;wyjscie;niemcow;z;unii;pomogloby;reszcie;krajow,209,0,638161.html) Soros: Wyjście Niemców z Unii pomogłoby reszcie krajów Legendarny inwestor postuluje dalszą pomoc dla banków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t99307.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanie;przestrzegaja;europe;przed;oszczedzaniem,154,0,635802.html) Amerykanie przestrzegają Europę przed oszczędzaniem USA: Cięcia budżetowe mogą osłabić światową koniunkturę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t92696.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/financial;times;wiekszosc;unii;zyje;ponad;stan,21,0,619029.html) Financial Times: Większość Unii żyje ponad stan Publicyści gazety przestrzegają, że nie potrzeba nam kredytowych funduszy, a reform.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)