Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy rząd może liczyć na zyski z NBP?

0
Podziel się:

Szef Kancelarii Prezydenta uważa, że mogłoby to wpłynąć na stabilność złotego. Inni - że taką reakcję wymusza na NBP kryzys finansowy.

Czy rząd może liczyć na zyski z NBP?
(PAP/Tomasz Gzell)

Nadal trwa spór o to, czy NBP, kierowany przez Sławomira Skrzypka (_ na zdjęciu _), wpłaci swoje zyski do budżetu. Premier Donald Tusk liczy na 10 mld złotych z tego tytułu w przyszłorocznym budżecie.

W piątek w obronie NBP stanął Piotr Kownacki, szef Kancelarii Prezydenta. Jego zdaniem jest _ skrajną nieodpowiedzialnością _ ze strony rządu, premiera i ministra finansów domaganie się, żeby NBP _ wystawił na ryzyko walutowe rezerwy Polski i stabilność złotówki _.

Mariusz Błaszczak z PiS przypominał z kolei w magazynie FORUM w TVP, że ustawa o NBP mówi jasno, że jeśli bank wypracuje zysk, pieniądze trafią do budżetu. Jednak nie można wywierać presji na NBP by zmieniał swój plan finansowy.

POSŁUCHAJ MARIUSZA BŁASZCZAKA:

Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej tłumaczy, że nie ma w tym pomyśle niczego złego i NBP powinien w trudnych czasach również zacisnąć pasa i wspomóc budżet.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA HALICKIEGO:

Wcześniej szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak zapowiedział, że NBP może w tym roku nie przekazywać swoich nadwyżek finansowych na rezerwę ryzyka kursowego, tylko wykazać je jako zysk, który mógłby w przyszłym roku zasilić budżet państwa.

Nowak zaznaczył, że jeśli NBP mimo to zysku nie wykaże, rząd spróbuje ustawowo _ przeksięgować _ wypracowane przez NBP pieniądze tak, aby jednak trafiły do budżetu.

POSŁUCHAJ PIOTRA KOWNACKIEGO:

Była to odpowiedź na komunikat Narodowego Banku Polskiego, w którym bank informował, że w przyszłym roku cały zysk ma zamiar przeznaczyć na zwiększenie rezerw walutowych, a ten rok zakończy prawdopodobnie bez zysków. Na wpłatę zysku NBP w wysokości 10 mld zł do budżetu liczył premier.

Według Kownackiego, rząd chce takiego rozwiązania, by Donald Tusk _ mógł się chwalić jakimiś rzekomymi osiągnięciami _.

Minister dodał, że jeżeli bank centralny na koniec roku będzie miał zysk, _ to bez niczyjej łaski i zabiegów _ 95 proc. tych środków zostanie wpłaconych - z mocy prawa - do budżetu. Jak zaznaczył, w tej decyzji nie uczestniczy prezydent. Podkreślił jednak, że jeśli nie będzie tego zysku NBP, to nie będzie czego wpłacić do budżetu.

POSŁUCHAJ PIOTRA KOWNACKIEGO:

Ekonomiści sceptycznie podchodzą do planów rządu

Zdaniem **głównego ekonomisty Citibanku Piotra Kalisza ten pomysł jest ryzykowny. Jest za wcześnie, by prognozować, czy zysk NBP wyniesie 10 lub 14 mld złotych. Może się wręcz okazać, że w bank centralny nie osiągnie zysków.

POSŁUCHAJ EKONOMISTY CITIBANKU:

Także prof. Jan Winiecki w rozmowie z Money.pl podkreśla, że nie bardzo wiadomo na jakiej podstawie zakłada się, iż w przyszłym roku zysk NBP miałby wynieść aż 10 miliardów złotych.

Natomiast według głównego ekonomisty banku Societe Generale Jarosława Janeckiego, decyzja o tym, na co zostanie przeznaczony ewentualny zysk NBP należy do Rady Polityki Pieniężnej.

POSŁUCHAJ EKONOMISTY SOCIETE GENERALE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)