Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gruby plik banknotów z kantoru już nie jest potrzebny Polakowi na wakacjach

29
Podziel się:

Karta kredytowa to najlepszy sposób płacenia za granicą – tak wskazali Polacy w tegorocznym badaniu Deustche Bank. Po raz pierwszy karta wyprzedziła gotówkę. Wizyta w kantorze przestała być obowiązkowa. – To przejaw racjonalności Polaków – komentują autorzy badania.

Gruby plik banknotów z kantoru już nie jest potrzebny Polakowi na wakacjach
(Woody Ochnio)
bEUVHKgl

Karta kredytowa to najlepszy sposób płacenia za granicą – tak wskazali Polacy w tegorocznym badaniu Deustche Bank. Po raz pierwszy karta wyprzedziła gotówkę. Wizyta w kantorze przestała być obowiązkowa. – To przejaw racjonalności Polaków – komentują autorzy badania.

-To istotna zmiana. W poprzednich latach zawsze wygrywała gotówka zakupiona przed wyjazdem w kantorze – komentuje Deustche Bank. Sporą popularnością cieszy się natomiast gotówka wypłacana w bankomatach na miejscu w lokalnej walucie, ale pod warunkiem, że wypłata jest bezpłatna.

Zobacz: Zapomnij o telefonie. Na wakacjach za granicą najlepsza karta płatnicza i gotówka

bEUVHKgn

Jak pokazało najnowsze badanie banku, sięganie po kartę przy kasie staje się naturalnym odruchem nie tylko na co dzień, ale także podczas zagranicznych podroży. Właśnie na kartę kredytową jako preferowany sposób płatności za granicą wskazał największy odsetek ankietowanych (28 proc.). Wśród osób, które zarabiają ponad 7 tys. zł netto miesięcznie, odsetek zwolenników kart kredytowych jest jeszcze większy i wynosi 37 proc.

Liczba „plastików” stale rośnie, zwiększa się też wartość bezgotówkowych transakcji. Z najnowszych danych NBP wynika, że w portfelach nosimy już 39,1 mln kart, a tylko w ostatnim kwartale minionego roku płaciliśmy nimi ponad miliard razy. Jesteśmy też w czołówce krajów europejskich, w których najszybciej upowszechniły się płatności zbliżeniowe.

bEUVHKgt

Z kartą kredytową w walizce

– Realizowany przez nas cyklicznie od kilku lat sondaż pokazuje powolne skracanie się dystansu między kartą a gotówką jako preferowanym sposobem dokonywania płatności za granicą. Jednak dopiero teraz płatności bezgotówkowe zyskały na popularności na tyle, że wyprzedziły ulubiony do tej pory przez większość badanych sposób – czyli zakup waluty w kantorze przed wyjazdem – mówi Szymon Kuchciak, dyrektor Biura Produktów Kredytowych Klienta Indywidualnego Deutsche Bank Polska. – To przejaw racjonalności Polaków – płatności bezgotówkowe są nie tylko znacznie wygodniejsze, ale także bardziej bezpieczne.

Jeżeli zgubimy kartę lub ktoś nam ją ukradnie, nie tracimy wszystkich oszczędności. Musimy tylko przestrzegać podstawowych środków ostrożności. Zgodnie z przepisami jeśli niepowołana osoba dokona płatności lub wyciągnie naszą kartą pieniądze z bankomatu, odpowiadamy tylko za kwotę o równowartości 150 euro. Już po zastrzeżeniu karty odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje przechodzi na bank. Posługiwanie się „plastikami” ma jeszcze jedną zaletę. Jeżeli usługa, za którą zapłaciliśmy kartą, nie została wykonana, to w ramach chargeback możemy złożyć reklamację w swoim banku i mamy szansę na odzyskanie pieniędzy.

bEUVHKgu

Co ciekawe, z badania wynika również, że za granicą znacznie rzadziej wyciągamy z portfela kartę debetową niż kredytową. Na kartę debetową wskazał jedynie co ósmy badany (12,7 proc.).

Skąd taka rozbieżność? – Część usług takich jak np. wynajem samochodu czy nawet rezerwacja niektórych hoteli jest dostępna tylko przy płatności kartą kredytową – wyjaśnia Szymon Kuchciak. – Dodatkowo karta kredytowa ma tę przewagę, że przydaje się szczególnie w awaryjnych sytuacjach, kiedy brakuje nam pieniędzy. Nie musimy wtedy rezygnować z wakacyjnych atrakcji, a spłatę możemy rozłożyć w czasie.

Karta kredytowa ma swoich fanów szczególnie wśród młodych ludzi – połowa osób do 29. roku życia posługuje się nią za granicą. Niemniej jednak osoby starsze również chętniej po nią sięgają – średnio więcej niż co czwarty.

W poszukiwaniu bankomatu

Dla blisko co piątego Polaka najwygodniejszą formą płatności w zagranicznej podróży jest pobranie gotówki z lokalnego bankomatu bez prowizji. Za taką formą opowiada się też co dziesiąta osoba o ponadprzeciętnych zarobkach. Na wypłacenie gotówki w dowolnym bankomacie decydujemy się znacznie rzadziej. Wśród ogółu badanych odsetek ten wyniósł zaledwie 4 proc. Podobnie jest w przypadku osób zamożnych.

bEUVHKgv

– Jeśli korzystamy z kart, to częściej płacimy nimi bezgotówkowo. Wybierając się na wakacje za granicę, trudno nam przewidzieć, gdzie i czy na pewno znajdziemy bankomat – mówi prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej i ekspert Deutsche Bank Polska. – Warto też zauważyć, że Polacy niechętnie ponoszą dodatkowe opłaty. Przywykli do tego, że mogą pobrać gotówkę za darmo, dlatego za granicą także chcą uniknąć prowizji. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie prowizje obowiązują za przewalutowanie w przypadku płacenia kartą i pobierania gotówki z bankomatu.

Do kantoru przed wyjazdem

Wizyta w kantorze to dla 17 proc. Polaków obowiązkowy punkt przygotowań do zagranicznej podróży. Znacznie częściej na ten krok decydują się kobiety – więcej niż co piąta Polka kupuje walutę w kantorze. Warto pamiętać, że nie wszystkie waluty są dostępne w polskich kantorach. Te bardziej egzotyczne możemy nabyć dopiero na miejscu. Z badania Deutsche Bank wynika, że lokalną walutę na miejscu podczas zagranicznego wyjazdu kupuje 6 proc. Polaków.

bEUVHKgw

Wybierając się na zagraniczne wczasy, warto jednak niezależnie od naszych preferencji, zaopatrzyć się w dwa różne środki płatnicze – gotówkę i co najmniej jedną kartę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUVHKgO
karty kredytowe
wiadomości
KOMENTARZE
(29)
Gloptroter Pl
3 lata temu
autorka artykułu chyba nigdy nie była za granica i nie korzystała z karty, pisze bzdury na polecenie pazernych banków , po powrocie z wojaży proszę sprawdzić konto i po jle bank przeliczył waluty, na pewno nie po kursie NBP, aż głowa boli jak lichwa bankierska okrada ludzi zgodnie z prawem
Marek
3 lata temu
Ciekawy artykuł ;) Pamiętaj jednak by zajrzeć jeszcze na bloga AliveBetter, skąd dowiesz się, w jaki sposób zdobyć tysiące prawdziwych obserwujących na Instagramie oraz z którego VPN-a warto obecnie korzystać! Pozdrawiam!
Pollllin
3 lata temu
Racjonalność??? Polak w deutche banku???
bEUVHKgP
Oll
3 lata temu
10 lat temu wszędzie za granicą plackiem kartą mBanku. Teraz sprzed jest tak duży że znowu woze gotówkę
Krzysztof
3 lata temu
Reklama niemieckiego banku oczywiście.
...
Następna strona