Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Wakacyjny efekt 500+. Coraz więcej Polaków wybierze zagraniczne kurorty

46
Podziel się:

Na tegoroczne wakacje wyjedzie ponad 70% Polaków - o 15 pkt proc. więcej niż przed rokiem. Większość z nich planuje przeznaczyć na ten cel od 1 tys. do 2 tys. zł na jednego członka rodziny.

Beneficjenci programu częściej wybierają zagraniczne wakacje niż osoby niekorzystające z 500+
Beneficjenci programu częściej wybierają zagraniczne wakacje niż osoby niekorzystające z 500+ (pixabay.com)

Na tegoroczne wakacje wyjedzie ponad 70 proc. Polaków. To 15 pkt proc. więcej niż przed rokiem. Na wyjazd zagraniczny częściej pozwolą sobie beneficjenci programu 500 plus niż osoby nie korzystające z tego programu - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Diners Club Polska.

Do ciepłych krajów, w góry, nad morze, w egzotyczne miejsca. W tym roku zdedcydowana większość Polaków wyjedzie na wakacje. Z badania Diners Club Polska wynika, że plany na letnie miesiąca ma 70 proc. Polaków. Rok temu takie samo badanie przyniosło wynik gorszy o 15 punktów procentowych. Wtedy wakacyjne plany miało 55 proc. rodaków, reszta urlop spędzała w domu.Teraz Polacy ruszą w kraj i świat.

Co ciekawe, na wyjazd zagraniczny częściej pozwolą sobie beneficjenci programu 500+ niż osoby niekorzystające z tego programu. W ubiegłym roku na taki wyjazd zdecydowało się 25 proc. beneficjentów programu, a w 2018 roku na wakacje za granicę pojedzie już prawie 40 proc.ankietowanych.

Z kolei spośród osób, które nie korzystają z tej formy pomocy od państwa w tym roku na zagraniczny urlop wybierze się blisko 25 proc. badanych, co oznacza wzrost o 12 pkt proc. względem roku poprzedniego - wynika z badań.

Z badań wynika, że nikt nie będzie oszczędzał. 40 proc. planujących jakikolwiek wyjazd chce przeznaczyć od 1 tys. zł do 2 tys. zł na wyjazd turystyczny (na jedną osobę). 21 proc. ankietowanych nie zamierza przekraczać 1 tys. zł na osobę. Z kolei 12 proc. planuj eprzeznaczyć nie więcej niż 500 zł na wyjazd.

Zobacz także: Zobacz także: Politycy opozycji zmienili zdanie o 500+?

- Aż 16,2% osób biorących udział w badaniu dysponuje finansami pozwalającymi na przeznaczenie kwoty od 3 do 4 tys. zł dla jednego członka rodziny, na pojedynczy wyjazd w najbliższym sezonie letnim. Na najdroższe wyjazdy stać niewielki odsetek rodaków. Tylko 6,2 proc. przeznaczy w tym roku więcej niż 4 tys. zł na wyjazd wakacyjny jednego członka rodziny - czytamy w wynikach badania.

Dokąd pojadą Polacy? - Najbardziej popularne pozostają wyjazdy krajowe, deklaruje je 41 proc. badanych, ale znacznie wzrósł odsetek osób, które planują wyjechać poza granice kraju. To ponad 27 proc" - powiedział Paweł Kałudow z Diners Club Polska, cytowany w komunikacie.

W 2017 roku za granicę planowało wyjechać tylko 13,9 proc. Polaków.

Wyjazdy zagraniczne najczęściej wybierają Polacy między 30 a 39 rokiem życia - aż 42 proc. z nich planuje spędzić urlop w jednym z krajów Europy. Na drugim biegunie znalazły się osoby w wieku powyżej 70 lat - tylko 3 proc. z nich wyjedzie do któregoś z państw Unii. Wakacje w Polsce najchętniej spędzają najmłodsi ankietowani - taką formę wypoczynku wybrało 74 proc. osób w wieku 18-29 lat.

Za granicę najczęściej wyjeżdżają mieszkańcy średnich miast (50-250 tys. mieszkańców) i metropolii (odpowiednio 37 i 34 proc.). Ponad połowa mieszkańców małych miast (51 proc.) urlop planuje spędzić na ternie Polski, ale to spośród tych ankietowanych najwięcej osób wyjedzie poza Europę (12 proc.). Mieszkańcy wsi wakacje najchętniej spędzają w swoim miejscu zamieszkania. 41 proc. z nich nie planuje wyjeżdżać, ale to i tak mniej niż w roku 2017 (52 proc.), podano także.

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w kwietniu 2018 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej grupie 1100 pełnoletnich Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(46)
obywatel
6 lat temu
wszystko jest do czasu,wybory za kilka miesięcy
Kaktus
6 lat temu
Ciekawy artykuł. Czy ktoś z Was inwestował już z Hot Forex?
Neo
6 lat temu
Dobrze że kryzys się zbliża to się spowolni i będzie jak dawniej oby
kkk
6 lat temu
Ci co biorą 500+ i 1000+ i jeszcze więcej to powinni mieć urzędowy zakaz wyjazdu za granicę
gość
6 lat temu
Z kolei spośród osób, które nie korzystają z tej formy pomocy od państwa w tym roku na zagraniczny urlop wybierze się blisko 25 proc. badanych, co oznacza wzrost o 12 pkt proc. względem roku poprzedniego Czyli zarabiamy coraz lepiej.
...
Następna strona