Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czystki w meksykańskim rządzie. Siedem dymisji

0
Podziel się:

To pokłosie skandali, w tym domniemanej masakry 43 studentów we wrześniu 2014 roku w mieście Iguala, w stanie Guerrero, i lipcowej ucieczki z więzienia meksykańskiego bossa narkotykowego Joaquina "El Chapo" Guzmana.

Czystki w meksykańskim rządzie. Siedem dymisji
(presidenciamx/Flickr/CC BY-SA 2.0)
bEKzCRKJ

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto (na zdjęciu) ogłosił w czwartek zmiany w rządzie, wymieniając szefów siedmiu resortów, w tym dyplomacji. Nowym ministrem spraw zagranicznych została Claudia Ruiz Massieu, do tej pory kierująca resortem turystyki.

Dotychczasowy minister spraw zagranicznych Jose Antonio Meade stanął na czele resortu ds. rozwoju społecznego.

Zbliżając się do połowy kadencji, Pena Nieto znalazł się pod presją po serii skandali, w tym domniemanej masakry 43 studentów we wrześniu 2014 roku w mieście Iguala, w stanie Guerrero, i lipcowej ucieczki z więzienia meksykańskiego bossa narkotykowego Joaquina "El Chapo" Guzmana.

bEKzCRKL

To pierwsza tak poważna rekonstrukcja rządu od dymisji w lutym ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Jesusa Murillo Karama. Rezygnacja związana była właśnie z zaginięciem studentów, którzy według prokuratury zostali przekazani członkom gangu narkotykowego; ci zamordowali ich, a zwłoki spalili. Gang działał na polecenie ówczesnego burmistrza miasta Jose Luisa Abarki i jego żony.

Ważna zmiana nastąpiła także na czele Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie Monte Alejandro Rubido został zastąpiony przez Renato Salesa, wcześniej kierującego komisją walczącą z porwaniami.

Rubido znalazł się w ogniu krytyki po ucieczce Guzmana z silnie strzeżonego więzienia. Stanowisko zachował natomiast szef MSW Miguel Angel Osorio Chong, któremu również zarzucano niekompetencję w związku ze spektakularną ucieczką bossa.

bEKzCRLm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)