Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dane za III kw. świadczą o pewnym ożywieniu

0
Podziel się:

Według wiceprezesa GUS Janusza Witkowskiego dane gospodarcze za III kwartał mogą świadczyć o pewnych oznakach ożywienia, poprawia się popyt krajowy i nakłady inwestycyjne, rośnie produkcja w przemyśle przetwórczym.

GUS podał w piątek, że wzrost PKB w III kwartale 2002 roku według metodologii ESA95 wyniósł 1,6 proc. wobec 0,8 proc. w II kwartale 2002 roku i 0,8 proc. w III kwartale 2001 roku.

"Powoli budzi się popyt krajowy, w dalszym ciągu handel zagraniczny odgrywa znaczącą rolę. Obserwujemy pewne oznaki poprawy z punktu widzenia nakładów inwestycyjnych" - powiedział Witkowski w piątek na konferencji prasowej.

Popyt krajowy już drugi kwartał z rzędu utrzymał tendencję wzrostową i po wzroście o 1 proc. w II kwartale, w III kwartale wzrósł o 1,1 proc.

Natomiast w przypadku nakładów inwestycyjnych GUS odnotował w III kwartale spadek w porównaniu z III kwartałem 2001 roku o 6,3 proc., ale po spadkach o ponad 10 proc. na przełomie 2001 i 2002 roku, różnica się zmniejsza.

W III kwartale 2002 roku w poszczególnych składnikach PKB utrzymała się większość tendencji odnotowanych w II kwartale 2002 roku. W podobnym tempie rosło spożycie ogółem i spożycie indywidualne, utrzymał się spadek nakładów inwestycyjnych.

Polepszyła się natomiast sytuacja w przemyśle. O ile w II kwartale wartość dodana brutto w przemyśle spadła o 1 proc., to w III kwartale wzrosła o 2,6 proc.

"Dane za III kwartał mogą świadczyć, że mamy pewne znaki ożywienia, choć nie jest to tak silne, jak byśmy chcieli. Coraz więcej działów odnotowuje wzrost produkcji. Siłą napędową jest przemysł przetwórczy. Budownictwo nie będzie czynnikiem decydującym o przyspieszeniu wzrostu" - powiedział wiceprezes GUS.

Od kilku miesięcy produkcja przemysłowa utrzymuje wzrost o około 3 proc. rok do roku w poszczególnych miesiącach. W listopadzie wzrost wyniósł 2,8 proc., chociaż rynek spodziewał się spadku produkcji ze względu na różnicę w liczbie dni roboczych. Produkcja skorygowana sezonowo wzrosła o 6,5 proc. w porównaniu z listopadem ubiegłego roku.

Jednak w ciągu trzech kwartałów 2002 roku produkcja sprzedana przemysłu w sektorze prywatnym wzrosła o 8,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, natomiast produkcja w sektorze publicznym w tym samym okresie spadła o 20,3 proc.

W dalszym ciągu wysoką dynamikę utrzymuje eksport. W ciągu dziesięciu miesięcy 2002 roku eksport wzrósł o 8,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2001 roku, import natomiast wzrósł o 6,4 proc. Deficyt w handlu zagranicznym po dziesięciu miesiącach wyniósł 11.605,5 mln USD i lekko zmniejszył się w porównaniu z deficytem w tym samym okresie ubiegłego roku.

Wyrównaną dynamikę rocznego wskaźnika utrzymuje sprzedaż detaliczna. W listopadzie sprzedaż wzrosła o 5,9 proc. rok do roku.

Jednocześnie jednak utrzymuje się bardzo słaby niski wzrost płac i nadal bardzo wysoka stopa bezrobocia, która w listopadzie wzrosła do 17,8 proc. z 17,5 proc. w październiku.

Od grudnia GUS rozpoczął publikowanie danych o PKB przeliczonych według standardów Unii Europejskiej ESA 95.

Zmiana w metodologii polega przede wszystkim na tym, że według standardów polskich transakcje sektora instytucji publicznych ujmowane były kasowo, czyli na podstawie faktycznych przepływów, a według standardów unijnych są ujmowane memoriałowo, czyli według planowanych przepływów.

Poza tym w przypadku różnych źródeł dochodów gospodarstw domowych według metodologii unijnej będą one kwalifikowane zgodnie z głównym źródłem dochodów.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)