Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Darmowe podręczniki w szkołach. Twój Ruch: dla wszystkich zamiast katechezy

0
Podziel się:

Według Twojego Ruchu państwo powinno zapewnić uczniom elektroniczne urządzenia do odczytu nowych podręczników oraz bezprzewodowe, szerokopasmowe łącza do internetu w szkołach.

Darmowe podręczniki w szkołach. Twój Ruch: dla wszystkich zamiast katechezy
(skynesher/iStockphoto)

Politycy Twojego Ruchu zaapelowali dziś do rządu o wprowadzenie darmowego podręcznika w formie elektronicznej dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Według TR środki na ten cel rząd mógłby pozyskać likwidując katechezę w szkołach.

Politycy Twojego Ruchu: Piotr Bauć i Armand Ryfiński oraz Małgorzata Prokop-Paczkowska z Ruchu Kobiet zaapelowali podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie do rządu o wprowadzenie darmowego podręcznika w formie elektronicznej dla uczniów wszystkich klas - także dla gimnazjalistów i licealistów.

W ten sposób Twój Ruch odniósł się do zapowiedzi premiera Donalda Tuska, że w tym roku rząd wprowadzi darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów.

Według TR państwo powinno zapewnić uczniom elektroniczne urządzenia do odczytu nowych podręczników oraz bezprzewodowe, szerokopasmowe łącza do internetu w szkołach.

Poseł Armand Ryfiński podkreślił, że środki na ten cel rząd mógłby pozyskać likwidując katechezę w szkołach powszechnych, co pozwoliłoby zaoszczędzić w budżecie 1 mld 350 tys. zł rocznie na wynagrodzeniach dla księży i katechetów. Jego zdaniem z tych pieniędzy rząd powinien też opłacić ciepłe posiłki dla uczniów.

_ Ponawiam apel do premiera Donalda Tuska, żeby przestrzegał polskiej konstytucji i żeby edukacja w Polsce była faktycznie, a nie pozornie bezpłatna _ - mówił Ryfiński.

Jak podkreślił w Polsce jest ok. 4 mln 600 tysięcy uczniów. _ Koszt podręczników dla nich to około 200 milionów zł. My natomiast wydajemy pieniądze na katechezę. Za te pieniądze uczniowie mogą mieć podręczniki i ciepły posiłek _ - podkreślił poseł.

_ Kościół jest najbogatszą instytucją w Polsce. Jeśli mamy oszczędzać, to oszczędzajmy tam, gdzie pieniądze są i gdzie są one bezprawnie wydawane, bo szkoła świecka nie powinna finansować edukacji kształtującej jeden określony światopogląd _ - podkreślił Ryfiński.

Prokop-Paczkowska, odnosząc się do rządowego pomysłu wprowadzenia darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów, oceniła, że ważne jest, by podręcznik ten uwzględniał zasady _ równościowego wychowania _.

_ W czytankach i w obrazkach, które się znajdą w takim podręczniku powinno być wyraźnie powiedziane, że dziewczynki mogą być kosmonautkami, a chłopcy pielęgniarzami _ - wyjaśniła. Jej zdaniem _ w obliczu nagonki środowisk prawicowych przeciwko gender _, to państwo powinno zagwarantować takie wychowanie.

Politycy Twojego Ruchu przedstawili swoje rozwiązania, uznając, że propozycje rządu wprowadzenia darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów są niemożliwe do spełnienia ze względu na krótki okres czasu - podręcznik ma być gotowy we wrześniu 2014 r.

Piotr Bauć, który jest przewodniczącym sejmowej komisji edukacji poinformował, że propozycje Twojego Ruchu zostały złożone w projekcie ustawy, którym komisja zajmie się w środę. Komisja rozpatrzy wówczas także pilny rządowy projekt zmian w ustawie o systemie oświaty.

W styczniu Donald Tusk po raz pierwszy przedstawili pomysł darmowego podręcznika dla najmłodszych uczniów. Podręcznik ten w pierwszej kolejności ma trafić do pierwszoklasistów - już od 1 września 2014 r. W ocenie rządu bezpłatny i obowiązkowy podręcznik ma zmniejszyć wydatki rodziców na edukację ich dzieci oraz wyeliminować patologie na rynku podręczników i pomocy naukowych. Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska na wspólnej z premierem konferencji prasowej zapowiedziała, że resort edukacji przygotuje też podręczniki do drugiej i trzeciej klasy szkoły podstawowej.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)