Po ośmiu godzinach w Sejmie zakończyła się debata nad sprawozdaniem komisji finansów dotyczącym wykonania budżetu państwa za 2013 r. i udzieleniem rządowi absolutorium. Posłowie zajęli się też sprawozdaniem z działalności Narodowego Banku Polskiego w ub.r.
Wykonanie ustawy budżetowej za 2013 r. pozytywnie oceniła Najwyższa Izba Kontroli. Budżetu bronił też minister finansów Mateusz Szczurek. Opozycja z kolei krytykowała rząd, zapowiadając głosowanie przeciw przyjęciu sprawozdania z wykonania budżetu i nieudzielenie rządowi absolutorium.
Sprawozdawczyni komisji finansów Krystyna Skowrońska (PO) mówiła w trakcie debaty, że budżet na 2013 r. przygotowywano w warunkach bardzo dużej niepewności gospodarczej, ale dzięki racjonalnej polityce rządu udało nam się uniknąć recesji.
Minister finansów podkreślał, że gdyby nie nowela budżetu w 2013 r., konieczne byłyby większe oszczędności. Szczurek przekonywał, że podczas tworzenia budżetu sytuacja gospodarcza pogarszała się z każdym miesiącem i pod koniec procesu tworzenia budżetu było jasne, że będzie konieczna nowelizacja.
Minister przypominał też historyczne dane dotyczące zadłużenia państwa. Jak zaznaczył, dług publiczny między 2007 r. a 2014 r. - według prognoz Komisji Europejskiej - wzrośnie o 4,2 pkt proc. _ To jest drugi najniższy wynik w UE. Jest jeden tylko kraj, gdzie ten dług rosnąć będzie mniej, to jest Szwecja _ - mówił.
Szef NBP Marek Belka, który przedstawił sprawozdanie z działalności banku centralnego w 2013 r., przekonywał, że bank zrealizował zadanie utrzymania stabilnego poziomu cen. Mówił także, że w ostatnich kwartałach polityka pieniężna realizowana była w Polsce w kontekście oczekiwanego przyspieszenia wzrostu gospodarczego. _ Już na jesieni zeszłego roku w projekcji inflacji i Produktu Krajowego Brutto przewidzieliśmy, że wzrost gospodarczy w Polsce przyspieszy. Widzimy teraz pozytywne efekty naszej polityki pieniężnej _ - ocenił.
Posłowie wysłuchali też sprawozdania komisji nt. przedstawionej przez prezesa Rady Ministrów informacji o poręczeniach i gwarancjach udzielonych w 2013 roku przez Skarb Państwa, niektóre osoby prawne oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.
Czytaj więcej w Money.pl