Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Deficyt budżetu w Australii wzrośnie wskutek spadku cen surowców

0
Podziel się:

Spadek cen eksportowanych przez Australię surowców zwiększy jej deficyt budżetowy w roku finansowym 2015/16 z prognozowanych dotąd 35,1 mld dolarów australijskich do 37,4 mld (27,1 mld USD) - poinformował we wtorek minister skarbu Scott Morrison.

Deficyt budżetu w Australii wzrośnie wskutek spadku cen surowców
(Reinis Traidas/CC BY 2.0/Flickr)

Powiedział również, że przewidywany wcześniej na 25,8 mld dolarów australijskich deficyt na rok 2016/17 może w rzeczywistości sięgnąć 33,7 mld. Rok finansowy w Australii trwa od czerwca do czerwca.

Morris zaznaczył, że polityka gospodarcza liberalnego rządu kierowanego od września przez nowego premiera Malcolma Turnbulla jest właściwa, a powodujący kurczenie się wpływów podatkowych zniżkowy trend cen surowców to zjawisko globalne.

- Cena jaką możemy uzyskać na światowych rynkach za rudę żelaza zmniejszyła się z rekordowych 180 dolarów australijskich za tonę do 38-39 za tonę obecnie. Jeśli na rudę żelaza przypada około 20 proc. naszych wpływów z eksportu, to oczywiście oczekuje się tego skutków - powiedział podlegający ministrowi skarbu minister finansów Mathias Cormann.

Jak zaznacza Reuters, analitycy nie dostrzegają większych zagrożeń dla utrzymania przez Australię jej wysokiego ratingu kredytowego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)