Notowania

deregulacja zawodów
16.04.2012 12:03

Deregulacja zawodów powodem protestu taksówkarzy

Kolumna taksówek powoli porusza się głównymi ulicami miasta, co powoduje duże utrudnienia w ruchu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Kilkuset krakowskich taksówkarzy protestuje przeciwko projektowi deregulacji ich zawodu, który ogłosił minister Jarosław Gowin. Kolumna taksówek powoli porusza się głównymi ulicami miasta, co powoduje duże utrudnienia w ruchu.

Taksówki wyruszyły po godz. 11 z płyty starego lotniska przy ul. Dywizjonu 303. Trasa przejazdu przebiega ulicami: Stella-Sawickiego, Bora-Komorowskiego, Lublańską, al. 29 Listopada, Al. Trzech Wieszczów oraz Konopnickiej. Na rondzie Matecznego taksówki zawrócą i skierują się w stronę ul. Basztowej przed Urząd Wojewódzki. Tam na ręce wojewody zostanie złożona petycja do premiera Donalda Tuska.

Według organizatorów w proteście uczestniczy około 500 kierowców ze wszystkich krakowskich korporacji taksówkarskich. Kolumna samochodów - ich zdaniem - ma około dwóch kilometrów długości. Protest ma się zakończyć przed godziną 14.

Jak poinformował przewodniczący NZSS _ Solidarność 80 _ Sekcja Taksówkarzy Kraków Paweł Kubas, protestujący przedstawiają podstawowe ogólnopolskie postulaty, m.in.: przywrócenia parytetu liczby licencji taksówkarskich w zależności od liczby mieszkańców danej gminy, przywrócenia limitu wiekowego kierowców oraz utrzymania egzaminu na taksówkarza.

_ - Ten egzamin nie jest, jak minister Gowin powiedział, egzaminem korporacyjnym, to jest egzamin państwowy. Zawód taksówkarza jest otwartym zawodem, każdy nim może zostać pod warunkiem zdania egzaminu _ - podkreślił Kubas.

Według niego skala protestu świadczy o tym, że _ ludzie są już zdesperowani _. _ Kraków jest takim protestem ostrzegawczym. - Jeżeli nie będzie spełnionych żądań, jest nas 150 tysięcy, minister Gowin niech sobie dopowie resztę _ - zaznaczył Kubas. Dodał, że jeśli będzie taka potrzeba, kierowcy taksówek zaprotestują w polskich miastach podczas rozgrywek Euro 2012.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin pytany przedwczoraj przez dziennikarzy o deregulację zawodu taksówkarza powiedział, że w tej sprawie większe kompetencje powinien mieć samorząd. _ - Nie jest tak, że wszystkie propozycje, które przedstawiliśmy w pierwszym projekcie ustawy, to ostateczny głos rządu. Wydaje mi się, że w odniesieniu do taksówek racjonalnym kompromisem byłoby oddanie decyzji co do tego, czy są egzaminy na taksówkarzy czy nie, w ręce samorządów. Z tym, że wtedy samorządy powinny mieć też większe kompetencje, jeżeli chodzi o stawianie wymagań korporacjom taksówkarskim _ - uważa minister Gowin.

Jak przypomniał, dziesięć lat temu było w Krakowie około 700 taksówek i kiedy zaczęto zwiększać ich liczbę, podnosiły się od alarmy, że taksówek będzie za dużo. - _ Dzisiaj po Krakowie jeździ blisko 3 tys. taksówek i dalej wydaje się, że istnieją wolne miejsca na tym rynku. Moim zdaniem dobrzy taksówkarze, jeżdżący sprawnymi samochodami, te korporacje taksówkarskie, które zapewniają wysoką jakość usługi, nie mają się czego bać _ - ocenił Gowin.

Pytany czy protesty taksówkarzy nie mają sensu, bo sprawa i tak jest przesądzona, Gowin powiedział: _ Te protesty na pewno nie wpłyną na stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości i rządu. Na stanowisko rządu mogą wpłynąć racjonalne argumenty. My na te argumenty jesteśmy otwarci _ - zaznaczył szef resortu sprawiedliwości.

Czytaj więcej w Money.pl
Te zmiany dotkną 700 tysięcy Polaków - zapowiada Jarosław Gowin Minister Sprawiedliwości w Money.pl ostro odpowiada Ruchowi Palikota: _ Odmawiając mi prawa, by reprezentować rząd, wyrażają pogardę dla milionów Polaków _.
Gowin odpuści reformę. Taki jest warunek Jarosław Gowin po raz kolejny zapowiedział gotowość do dialogu społecznego w sprawie listy zawodów deregulowanych.
Specjaliści, którzy nie potrafią czytać i pisać _ Mamy kwalifikacje - mamy rację. Nie ma demokracji bez konsultacji. _
Tagi: deregulacja zawodów, taksówkarze, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz