Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Deweloperzy mają problem z oknem w kuchni. Piszą do ministra

54
Podziel się

Polski Związek Firm Deweloperskich pyta Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury, o aneks kuchenny. Chodzi o jeden zapis w rozporządzeniu.

Zdaniem deweloperów, aneks kuchenny nie musi mieć osobnego okna. Ale mają wątpliwości
Zdaniem deweloperów, aneks kuchenny nie musi mieć osobnego okna. Ale mają wątpliwości (Bouygues Immoblier Polska)
bDphXmMl

W znowelizowanych przepisach rozporządzenia o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, znalazł się przepis, że aneks kuchenny powinien mieć bezpośrednie oświetlenie światłem dziennym. Działający od początku roku przepis budzi wątpliwości deweloperów, którzy nie wiedzą, jak go interpretować. Dlatego w oficjalnym piśmie poprosili ministra infrastruktury o wyjaśnienie.

Zobacz także: Zanim kupisz mieszkanie, zadaj te trzy pytania

W rozporządzeniu ministerstwa z listopada 2017 roku znalazł się zapis, że "Pomieszczenie mieszkalne, kuchnia oraz aneks kuchenny powinny mieć bezpośrednie oświetlenie światłem dziennym".

bDphXmMn

Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do ministra z prośbą o wyjaśnienie, czy wymóg bezpośredniego oświetlenia aneksu światłem dziennym będzie uznany za spełniony, jeżeli jedynym oświetleniem aneksu będzie światło przedostające się na przykład z okien połączonego z aneksem pokoju.

"Innymi słowy, czy można przyjąć, że negatywną przesłanką realizacji obowiązku bezpośredniego oświetlenia światłem dziennym aneksu kuchennego będzie okoliczność, że na drodze nasłonecznienia aneksu kuchennego nie będzie znajdowała się żadna przeszkoda uniemożliwiająca jego bezpośrednie nasłonecznienie?" - precyzują deweloperzy.

- W naszej opinii aneks kuchenny nie musi mieć osobnego okna, aby wymóg bezpośredniego nasłonecznienia został zrealizowany. Uważamy, że wystarczy, jeżeli aneks będzie doświetlony światłem z okien innego pomieszczenia, stąd też zwróciliśmy się do ministerstwa z prośbą o interpretację, aby inwestorzy rozpoczynający nowe projekty nie mieli żadnych wątpliwości - tłumaczy Przemysław Dziąg, radca prawny PZFD.

bDphXmMt
bDphXmMO
budownictwo
wiadomości
KOMENTARZE
(54)
maciek
3 lata temu
Deweloperzy jakby mogli to by zamiast parkingów podziemnych robili mieszkania bez ani jednego okna :) Prawda jest taka, że chodzi o to, aby obniżyć standard i zarobić jak najwięcej. Standard już teraz jest dużo niższy niż za komuny. Miałem mieszkanie dwupokojowe z kuchnią i łazienką w bloku, teraz kupiłem 3 pokoje w nowym budownictwie. Nie dość że cały czas ciemno w tym mieszkaniu, bo już rdza wchodzi na poręczach balkonowych. Aneks mam w "salonie" co jest chorym pomysłem bo okruchy po całym salonie się walają a z kosza na śmieci smród się rozpościera po całym salonie. Już nie wspominam jak jest jak się coś smaży.... To jest tylko i wyłącznie dobre dla ludzi, który nie mają dzieci i nie jedzą w mieszkaniu tylko na mieście. Zrobiłem błąd i będę się starał zamienić mieszkanie na takie z oddzielną kuchnią.
Aneta
3 lata temu
Bo to co teraz budują deweloperzy i nazywają elegancko salon z aneksem kiedyś nosiło nazwę "ślepa kuchnia w amfiladzie'
Kolo z Pikolo
3 lata temu
To znaczy, że czas zaprzestać budownictwa jak za Gierkach i budować mieszkania z osobną kuchnią a nie kuchnią w salonie czy sypialni !
bDphXmMP
Zlodzieje
3 lata temu
Ja wam zinterpretuje skoro glupa zgrywacie ze nie wiecie o co chodzi: nora to nie mieszkanie. Nory bez okien sprzedawajcie na rynku NOR w cenach nor. Jak wybudujecie mieszkanie to mozecie sprzedac jako mieszkanie
Timsen
3 lata temu
Developerka musi podlegać bardzo ostrym przepisom bo zaczynają przeginać - coraz mniejsze klity ze ślepymi kuchniami zwane apartamentami za kilkaset tyś. Współczesne slumsy.
...
Następna strona