Notowania

budownictwo
19.01.2018 10:13

Deweloperzy mają problem z oknem w kuchni. Piszą do ministra

Polski Związek Firm Deweloperskich pyta Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury, o aneks kuchenny. Chodzi o jeden zapis w rozporządzeniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bouygues Immoblier Polska)
Zdaniem deweloperów, aneks kuchenny nie musi mieć osobnego okna. Ale mają wątpliwości

W znowelizowanych przepisach rozporządzenia o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, znalazł się przepis, że aneks kuchenny powinien mieć bezpośrednie oświetlenie światłem dziennym. Działający od początku roku przepis budzi wątpliwości deweloperów, którzy nie wiedzą, jak go interpretować. Dlatego w oficjalnym piśmie poprosili ministra infrastruktury o wyjaśnienie.

Zanim kupisz mieszkanie, zadaj te trzy pytania

W rozporządzeniu ministerstwa z listopada 2017 roku znalazł się zapis, że "Pomieszczenie mieszkalne, kuchnia oraz aneks kuchenny powinny mieć bezpośrednie oświetlenie światłem dziennym".

Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do ministra z prośbą o wyjaśnienie, czy wymóg bezpośredniego oświetlenia aneksu światłem dziennym będzie uznany za spełniony, jeżeli jedynym oświetleniem aneksu będzie światło przedostające się na przykład z okien połączonego z aneksem pokoju.

"Innymi słowy, czy można przyjąć, że negatywną przesłanką realizacji obowiązku bezpośredniego oświetlenia światłem dziennym aneksu kuchennego będzie okoliczność, że na drodze nasłonecznienia aneksu kuchennego nie będzie znajdowała się żadna przeszkoda uniemożliwiająca jego bezpośrednie nasłonecznienie?" - precyzują deweloperzy.

- W naszej opinii aneks kuchenny nie musi mieć osobnego okna, aby wymóg bezpośredniego nasłonecznienia został zrealizowany. Uważamy, że wystarczy, jeżeli aneks będzie doświetlony światłem z okien innego pomieszczenia, stąd też zwróciliśmy się do ministerstwa z prośbą o interpretację, aby inwestorzy rozpoczynający nowe projekty nie mieli żadnych wątpliwości - tłumaczy Przemysław Dziąg, radca prawny PZFD.

Tagi: budownictwo, pzfd, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-01-2018

jsjak mozna miec aneks kuchenny? nie ogarniam tego dzieła, zapraszasz gości do salonu, a w salonie sterta garów, bo kuchnię masz w salonie. albo weź … Czytaj całość

21-01-2018

maciekDeweloperzy jakby mogli to by zamiast parkingów podziemnych robili mieszkania bez ani jednego okna :) Prawda jest taka, że chodzi o to, aby obniżyć … Czytaj całość

19-01-2018

andeskończcie z tymi aneksami kuchennymi,bo nie można kupić normalnego mieszkania z kuchnią,tylko z tymi aneksami,gdzie potem smierdzi od gotowania w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (53)