Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Zadłużenie państwa w dół o cztery miliardy złotych. Efekt nadwyżki budżetowej

76
Podziel się

W trzecim kwartale dług publiczny spadł do 1028 mld zł - podało Ministerstwo Finansów. To o cztery miliardy złotych mniej niż trzy miesiące wcześniej. Nadwyżka budżetowa pozwoliła trochę zredukować zobowiązania państwa. Rekordowe zadłużenie mają szpitale.

Dwa lata temu dług sektora finansów publicznych przekroczył 1050 mld zł. Wyżej już nie był
Dwa lata temu dług sektora finansów publicznych przekroczył 1050 mld zł. Wyżej już nie był (Maciej Luczniewski/REPORTER)
bEieaYFx

Dług sektora rządowego i samorządowego (general government) wyniósł 1 028 mld zł na koniec trzeciego kwartału 2018 r. - podaje Ministerstwo Finansów. To oznacza spadek o 0,4 proc. kwartał do kwartału, czyli o prawie 4 mld zł.

Jeśli ktoś z czytelników po tym zdaniu cieszył się z oddłużania państwa, to niestety mamy gorszą wiadomość - od początku roku zadłużenie jednak wzrosło o aż 22,3 mld zł, czyli o 2,2 proc., a w poprzednim kwartale po prostu był rekord długu (1032 mld zł).

Dług instytucji rządowych i samorządowych

bEieaYFz

Niedawno pisaliśmy o nadwyżce budżetowej na koniec listopada. Lepsza sytuacja finansów państwa jak widać umożliwiła tym razem zatrzymanie zadłużania państwa.

Na spadek długu wpłynęło przede wszystkim zmniejszenie zadłużenia rządowego o 8,61 mld zł (-0,9 proc.). Jednocześnie o 1,42 mld zł rosło zadłużenie samorządów (+2,1 proc.), co może być efektem wyborów samorządowych. Dotychczasowe władze przed wyborami najwyraźniej przyśpieszały inwestycje. Z tego szpitale zadłużyły się o kolejne 202 mln zł do rekordowych 4,1 mld zł.

Zobacz także: Zobacz też: Polska znów z wyższym ratingiem. "S&P odszedł od oceny politycznej"
bEieaYFF

Nieznacznie, bo o 1,5 mln zł wzrosło wreszcie zadłużenie sektora ubezpieczeń społecznych, który dopiero co w pierwszym kwartale został oddłużony.

Mniej zagranicy w długu

Udział długu zagranicznego w państwowym długu publicznym (PDP) wyniósł 30,5 proc., co oznaczało spadek o 0,9 pkt proc. w porównaniu z końcem drugiego kwartału i o 0,6 pkt proc. w porównaniu z końcem 2017 r.

Ministerstwo podało, że to głównie efekt "ujemnego salda emisji długu zagranicznego przy wzroście długu krajowego". Inaczej pisząc, sprzedawano mniej obligacji za granicą, niż wykupywano w związku terminem wymagalności. Do tego dołożyło się umocnienie złotego.

bEieaYFG

Widoczny jest jednak spadek udziału inwestorów zagranicznych w całości długu. Na koniec września wynosił 48,1 proc., w porównaniu do 49,1 proc. w czerwcu i 50,7 proc. na koniec ubiegłego roku. Rośnie udział krajowych obligatariuszy.

Struktura państwowego długu wg kryterium rezydenta

bEieaYFH

Wśród największych zmian w długu instytucji rządowych i samorządowych ministerstwo wymienia:

- wzrost zadłużenia Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) o 3,27 mld zł

- zwiększenie stanu portfela skarbowych papierów wartościowych (SPW) w portfelu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (wraz z funduszami ochrony środków gwarantowanych) o 893 mln zł oraz spadek w przypadku funduszy umiejscowionych w BGK (w tym KFD) o 555,4 mln zł, co łącznie spowodowało spadek długu w wyniku wzrostu konsolidacji wzajemnych zobowiązań sektora oraz

- wzrost zadłużenia przedsiębiorstw zaliczonych do sektora instytucji rządowych i samorządowych (o 406,4 mln zł).

bEieaYFI

Na koniec ubiegłego roku relacja długu sektora "general government" do PKB w 2017 r. wyniosła 50,6 proc. (-3,7 pkt proc. w porównaniu z 2016 r.). Wzrost o 2,2 proc. przy wzroście PKB o ponad 5 proc. oznacza, że zeszliśmy już poniżej progu 50 proc. długu w PKB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEieaYGa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
edziooo
2 lata temu
Redukcje etatów w budżetówce i zaraz spadnie zadłużenie. To samo w spółkach skarbu państwa zjechać z wypłatami do max średniej krajowej.
Józek Bonk
3 lata temu
bogactwo wynikające z długu nie jest żadnym bogactwem to upadek odroczony w czasie
34
3 lata temu
Witam w świecie absurdów , kłamstw , krętactw pisowskich. Co się odezwą to kłamią , jak Sasin , Morawiecki , Kaczyński itd
bEieaYGb
Pustka Obywat...
3 lata temu
Jak to możliwe przecież Nie ma piniedzy !!!!to ja Rostowski
12
3 lata temu
Całkowite zadłużenie Polski t0 ponad 4 biliony złotych. Pisowcy mało inwestują , za to szybko zadłużają. Tusk o niebo więcej inwestował to i dług rósł. Az Tuska wybudowano ponad 1500 km. autostrad , nie licząc dróg szybkich . Gazoport w Świnoujsciu to też wielka inwestycja , a ile mostów wybudowano. Czas rządów Tuska , to czas wielkich inwestycji , rządy pis to ciągłe marzenia i obietnice.
...
Następna strona