Notowania

gospodarka
10.12.2018 15:46

Zadłużenie państwa w dół o cztery miliardy złotych. Efekt nadwyżki budżetowej

W trzecim kwartale dług publiczny spadł do 1028 mld zł - podało Ministerstwo Finansów. To o cztery miliardy złotych mniej niż trzy miesiące wcześniej. Nadwyżka budżetowa pozwoliła trochę zredukować zobowiązania państwa. Rekordowe zadłużenie mają szpitale.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Luczniewski/REPORTER)
Dwa lata temu dług sektora finansów publicznych przekroczył 1050 mld zł. Wyżej już nie był

Dług sektora rządowego i samorządowego (general government) wyniósł 1 028 mld zł na koniec trzeciego kwartału 2018 r. - podaje Ministerstwo Finansów. To oznacza spadek o 0,4 proc. kwartał do kwartału, czyli o prawie 4 mld zł.

Jeśli ktoś z czytelników po tym zdaniu cieszył się z oddłużania państwa, to niestety mamy gorszą wiadomość - od początku roku zadłużenie jednak wzrosło o aż 22,3 mld zł, czyli o 2,2 proc., a w poprzednim kwartale po prostu był rekord długu (1032 mld zł).

Dług instytucji rządowych i samorządowych

Niedawno pisaliśmy o nadwyżce budżetowej na koniec listopada. Lepsza sytuacja finansów państwa jak widać umożliwiła tym razem zatrzymanie zadłużania państwa.

Na spadek długu wpłynęło przede wszystkim zmniejszenie zadłużenia rządowego o 8,61 mld zł (-0,9 proc.). Jednocześnie o 1,42 mld zł rosło zadłużenie samorządów (+2,1 proc.), co może być efektem wyborów samorządowych. Dotychczasowe władze przed wyborami najwyraźniej przyśpieszały inwestycje. Z tego szpitale zadłużyły się o kolejne 202 mln zł do rekordowych 4,1 mld zł.

Zobacz też: Polska znów z wyższym ratingiem. "S&P odszedł od oceny politycznej"

Nieznacznie, bo o 1,5 mln zł wzrosło wreszcie zadłużenie sektora ubezpieczeń społecznych, który dopiero co w pierwszym kwartale został oddłużony.

Mniej zagranicy w długu

Udział długu zagranicznego w państwowym długu publicznym (PDP) wyniósł 30,5 proc., co oznaczało spadek o 0,9 pkt proc. w porównaniu z końcem drugiego kwartału i o 0,6 pkt proc. w porównaniu z końcem 2017 r.

Ministerstwo podało, że to głównie efekt "ujemnego salda emisji długu zagranicznego przy wzroście długu krajowego". Inaczej pisząc, sprzedawano mniej obligacji za granicą, niż wykupywano w związku terminem wymagalności. Do tego dołożyło się umocnienie złotego.

Widoczny jest jednak spadek udziału inwestorów zagranicznych w całości długu. Na koniec września wynosił 48,1 proc., w porównaniu do 49,1 proc. w czerwcu i 50,7 proc. na koniec ubiegłego roku. Rośnie udział krajowych obligatariuszy.

Struktura państwowego długu wg kryterium rezydenta

Wśród największych zmian w długu instytucji rządowych i samorządowych ministerstwo wymienia:

- wzrost zadłużenia Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) o 3,27 mld zł

- zwiększenie stanu portfela skarbowych papierów wartościowych (SPW) w portfelu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (wraz z funduszami ochrony środków gwarantowanych) o 893 mln zł oraz spadek w przypadku funduszy umiejscowionych w BGK (w tym KFD) o 555,4 mln zł, co łącznie spowodowało spadek długu w wyniku wzrostu konsolidacji wzajemnych zobowiązań sektora oraz

- wzrost zadłużenia przedsiębiorstw zaliczonych do sektora instytucji rządowych i samorządowych (o 406,4 mln zł).

Na koniec ubiegłego roku relacja długu sektora "general government" do PKB w 2017 r. wyniosła 50,6 proc. (-3,7 pkt proc. w porównaniu z 2016 r.). Wzrost o 2,2 proc. przy wzroście PKB o ponad 5 proc. oznacza, że zeszliśmy już poniżej progu 50 proc. długu w PKB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, zadłużenie państwa, dług publiczny, wiadomości, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-12-2018

wwwqrudy zadłuzył a teraz sameodsetki tokoszmar. Przecież RUDY okradł OFE by móć wziac więcej długo. i tak za rudegoz PO dług wzrósł o ponad 100%^ z 450 … Czytaj całość

11-12-2018

MOHERJEŻELI JEST TAK DOBRZE TO DLACZEGO ROSNĄ KOSZTY UTRZYMANIA ZWYKŁEGO SZARAKA?W CIĄGU TRZECH LAT O 60%.

11-12-2018

sasKomu ??????????????????? to mówicie.

Rozwiń komentarze (76)