Notowania

Czerwińska: nadwyżka budżetowa po listopadzie. Tego jeszcze nie było

Po listopadzie w budżecie była nadwyżka - poinformowała w czwartek dziennikarzy minister finansów Teresa Czerwińska. Na koniec roku rekord w tym wieku jest już prawie pewny. Ale długów jeszcze nie zaczęliśmy spłacać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)
Minister finansów Teresa Czerwińska (po lewej) ma komfort informowania o dobrym stanie budżetu

- Już dużo razy zapowiadałam, że deficyt budżetowy będzie w znacznym stopniu niewykonany i to będzie na pewno poniżej 1 proc. - stwierdziła Czerwińska.

W tym wieku najlepszy dotąd był wynik ubiegłego roku, czyli 1,3 proc. PKB deficytu. Czerwińska ocenia, że w całym 2018 r. realny jest deficyt na poziomie 0,6 proc. PKB. Budżet byłby więc bliski równowagi. To zmniejsza potrzeby pożyczkowe państwa, choć nie można jeszcze mówić o spłacaniu zadłużenia.

Zobacz też: 400 mln zł na modernizację KAS. Teresa Czerwińska obiecuje podwyżki

- Chcemy wykorzystać dobrą koniunkturę do konsolidacji fiskalnej, chcemy aby wynik budżetu - bo na wynik całego sektora nie mamy wpływu - był jak najbardziej satysfakcjonujący. Liczę w tej chwili, że to będzie 0,6 proc. PKB, to realny wynik - dodała.

Czerwińska zaznaczyła też, że po listopadzie w budżecie będzie nadwyżka. W najnowszej historii Polski się to jeszcze nie zdarzyło.

VAT i PiT płyną strumieniem

Po dziesięciu miesiącach nadwyżka w budżecie wyniosła 6,5 mld zł. W ustawie budżetowej założono deficyt na poziomie 41,5 mld zł na cały rok. Jednak w uzasadnieniu do projektu budżetu na przyszły rok resort finansów podał, że przewiduje, iż deficyt na koniec tego roku wyniesie 23,76 mld zł.

Dobre wyniki budżet zawdzięcza poprawie ściągalności VAT. W ciągu dziesięciu miesięcy wpłynęło z jego tytułu aż 141 mld zł do budżetu, czyli 85,1 proc. planu na cały rok. Rok temu było to 134 mld zł.

Wysokie są też wpływy z PIT, w czym pomaga rekordowo niskie bezrobocie i wzrost wynagrodzeń. Po dziesięciu miesiącach wpływy wyniosły 48 mld zł (87 proc. planu), w porównaniu do 42 mld zł rok temu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budżet 2018, deficyt budżetowy, teresa czerwińska, nadwyżka budżetowa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2018

nicka poprzedni minister za czasów PEŁO mówił że pinięndzy ni ma i nie będzie . Ciekawe czy rośnie mu nos jak Pinokiowi

06-12-2018

pamAle nas łupią.

06-12-2018

mmprawda czy fałsz?

Rozwiń komentarze (232)