Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

6,5 mld zł nadwyżki w budżecie. Pomogło uszczelnienie VAT

139
Podziel się:

W budżecie państwa na koniec października odnotowano nadwyżkę w wysokości 6,5 mld zł - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów. Ustawowy plan na cały rok to 41,49 mld zł deficytu.

6,5 mld zł nadwyżki w budżecie. Pomogło uszczelnienie VAT
(Radek Pietruszka)

Po wrześniu w budżecie centralnym odnotowano 3,18 mld zł nadwyżki. Resort podał, że dochody w okresie styczeń-październik wyniosły 309,4 mld zł, to jest 87 proc. rocznego planu.

"W okresie styczeń-październik 2018 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 14,4 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu I-X 2017 r. o 7,7 proc., to jest około 20,3 mld zł" - poinformował resort finansów.

Zobacz także: Czerwińska dla money.pl: Pieniądze na najważniejsze programy są zapewnione nawet na wypadek spowolnienia

W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego:

- dochody z podatku VAT były wyższe o 5,4 proc. r/r (tj. ok. 7,3 mld zł),

- dochody z podatku PIT były wyższe o 13,7 proc. r/r (tj. ok. 5,8 mld zł),

- dochody z podatku CIT były wyższe o 16,5 proc. r/r (tj. ok. 4,1 mld zł),

- dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 3,7 proc. r/r.

"Wysokie dochody z podatku PIT i CIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą w związku z dobrą koniunkturą gospodarczą. Ponadto wysokie dochody z podatku CIT związane są również z działaniami podejmowanymi w celu uszczelnienia systemu podatków dochodowych" - wskazał resort.

W okresie styczeń - październik 2018 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 24 mld zł i było niższe o ok. 6,1 mld zł (tj. 20,2 proc. w stosunku do okresu styczeń - październik 2017 r. Spowodowane jest to wpłatą z zysku z NBP w czerwcu 2017 r. w kwocie 8,7 mld zł, która nie wystąpiła w 2018 r., podano także.

Wykonanie wydatków budżetu państwa po dziesięciu miesiącach 2018 r. wyniosło 302,9 mld zł, tj. 76,3 proc. planu. W stosunku do analogicznego okresu 2017 r. (292,4 mld zł) jest to wartość wyższa o 10,6 mld zł, natomiast analizując zaangażowanie wydatków w stosunku do planu jest ono na zbliżonym poziomie jak po dziesięciu miesiącach 2017 roku (tj. 76 proc. planu), podkreślono.

W połowie listopada minister finansów Teresa Czerwińska informowała, że w budżecie państwa na koniec października br. odnotowano nadwyżkę w wysokości ok. 6 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(139)
zaanawetprzec...
5 lata temu
Ludzie to nie jest żadna nadwyżka tylko troszkę mniejszy deficyt. Deficyt planowali na ok.41 mld to teraz mają go na poziomie 35 mld. To jaka to nadwyżka. Nadwyżka byłaby gdyby przy zaplanowanych 41 mld deficytu udałoby się im otrzymać 47 mld wtedy to i owszem byłoby nadwyżki 6 mld. Jak zwykle głupich z Nas robią!
Baca
5 lata temu
Więc co do cholery emerytom obiecaliście 13=tą emeryturę ewentualnie piećset + przed swietami a potem powiedzieliście ze nie ma na emerytów pieniedzy a na Rydzyka sie znalazły i jak wam wierzyc =OSZUŚCI I ZŁODZIEJE NASZYCH SRODKÓW CIEŻKO WYPRACOWANYCH=???
luki
5 lata temu
trzeba splacac kredyty teraz a nie tylko rozdawac pienidze.
M31
5 lata temu
No właśnie,dopiero co zorientowali się ile było kradzione a już są chętni na tą forsę.A gdzie byliście przedtem?A może tak w związku z tym skasować podatki.
Wyborca
5 lata temu
kreatywna, mafija księgowość nic więcej. A nawet jeśli, to będą mieli dla swoich, bo im sie po prostu należy, jak powiedziała maska z broszką.
...
Następna strona