Notowania

Obietnice emerytalne. Realny dług politycy ukrywają w ZUS-ie

3 bln 200 mld zł – tyle wynosi wartość ukrytego długu publicznego w Polsce. To w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski 85 tys. zł. Politycy najchętniej ukrywają dług w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dlaczego? Bo zamiast dać dzisiaj podwyżki wybranym grupom zawodowym, wolą obiecać im dodatkowe przywileje emerytalne w przyszłości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maj/Reporter)

- Głównym źródłem długu ukrytego w Polsce są przede wszystkim zobowiązania emerytalne. Są to świadczenia, które w przyszłości będziemy musieli wypłacić obecnym emerytom, jak i osobom, które już zaczęły wpłacać swoje składki do systemu – tłumaczy Rafał Trzeciakowski, ekspert FOR.

Politycy bardzo chętnie zwiększają dług ZUS. - Zamiast dać podwyżki np. nauczycielom czy górnikom, które musiałyby być finansowane z podatków dzisiaj, politycy wolą im zaproponować wyższe emerytury w przyszłości, które pozostaną niewidoczne w postaci długu ukrytego – dodaje Trzeciakowski.

Także przez to realizacja obietnic dotyczących obniżenia wieku emerytalnego może wpłynąć na wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych.

Za przywileje trzeba będzie płacić w przyszłości – wzrost wynagrodzeń trzeba byłoby pokryć obecnie, a to byłoby widoczne dla budżetu państwa. Łatwiej więc tworzyć dług ukryty, by móc kiedyś wycofać się z części obietnic.

Tagi: dług publiczny, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
MarketNews24
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-09-2016

kikiRealny dług ukryty pojawił się za rządów Tuska ! Przestańcie manipulować !

17-09-2016

powodzeniadzieci imłosdziezy!!! Uczcie się angielskiego i uciekajcie z Polski.Po PISIE przez 40lat Polska nie stanie na nogi......

17-09-2016

urlopCzemu nie mam takich samych praw jako Posłowie?

Rozwiń komentarze (62)