Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dług rządu Portugalii wzrósł do prawie pół miliarda euro

0
Podziel się:

Dług rządu i firm państwowych Portugalii wobec dostawców wzrósł do prawie pół miliona euro.

Dług rządu Portugalii wzrósł do prawie pół miliarda euro
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Zobowiązania administracji i firm państwowych Portugalii wobec dostawców towarów i usług wzrosły w pierwszym półroczu tego roku o 83 proc. wobec analogicznego okresu w 2011 r. Wartość długu - dłuższego niż 90 dni - przekroczyła już 485 mln euro.

Jak wynika z listy dłużników opublikowanej przez Generalną Inspekcję Finansów w Lizbonie (IGF), portugalska administracja centralna zalega z wypłatą 333 mln euro, a zadłużenie spółek państwowych sięga 152 mln euro.

Klasyfikacji państwowych instytucji, które spóźniają się z wypłatą zobowiązań przewodzi resort gospodarki. Jego dług wobec dostawców towarów i usług przekroczył w pierwszym półroczu br. 151 mln euro. Rok wcześniej był niższy o 70 proc.

Największą dynamikę zadłużenia zanotowano w portugalskim resorcie obrony, tu w ciągu roku wartość zobowiązań wobec kontrahetów zwiększyła się o prawie 800 proc. Pod koniec czerwca br. ponad 90-dniowe zaległości sięgały 93,2 mln euro.

_ - Głównym winowajcą tak drastycznych wzrostów był w ostatnim roku Instytut Działań Socjalnych Sił Zbrojnych _ - poinformował w komunikacie IGF.

Komentatorzy odnotowują, że wartość zobowiązań państwa wobec dostawców towarów i usług jest poważniejsza, gdyż na najnowszej liście dłużników zabrakło danych z poważnie zadłużonego sektora publicznej służby zdrowia.

Według szacunków portugalskiego resortu zdrowia tylko zobowiązania państwowych szpitali wobec producentów i dystrybutorów środków farmaceutycznych wynoszą niemal 1,9 mld euro. W ostatnim półroczu zwiększyły się one o 300 mln euro.

Monitoring stanu zobowiązań portugalskiej administracji centralnej, które przekraczają 90 dni jest prowadzony od początku 2011 r. przez działający w parlamencie Urząd Wsparcia Budżetowego (UTAO). Co miesiąc przekazuje on dane Generalnej Inspekcji Finansów.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe cięcia w Portugalii. Zaoszczędzą na... Od nowego roku szkolnego portugalscy uczniowie i studenci stracą prawo do zniżki na komunikację miejską. To kolejny antykryzysowy krok, który uderzy w tę grupę.
Afera apteczna w Portugalii. 50 mln euro strat Kilkadziesiąt milionów euro - na takie straty naraziła portugalski skarb państwa szajka powiązana ze służbą zdrowia.
Polityka zaciskania pasa wisiała na włosku _ - Wszyscy wiemy, jakie są realia. Nikt na świecie nie wymyślił jeszcze sposobu walki z kryzysem ekonomicznym bez pojawiających się problemów społecznych i bez restrykcyjnej polityki - _ mówił premier.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)