Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dług Wielkiej Brytanii na rekordowym poziomie

0
Podziel się:

W Wielkiej Brytanii coraz groźniej. Wyspiarze nigdy jeszcze mnie mieli takiego deficytu.

Dług Wielkiej Brytanii na rekordowym poziomie
(PAP/EPA)

Zadłużenie Wielkiej Brytanii przekroczyło 1 bilion funtów szterlingów. Jest to najwięcej od 1993 r., gdy zaczęto gromadzić dane.

Według opublikowanych dziś danych, wielkość tego zadłużenia na koniec grudnia 2011 roku osiągnęła 1,4 bilion funtów. W proporcji do PKB jest to 64,2 proc., wobec 59,4 proc. na koniec grudnia 2010 r. Dane nie uwzględniają wydatków na wsparcie sektora bankowego w okresie kryzysu z 2008 r., ani gwarancji rządowych dla banków, ponieważ są kalkulowane osobno.

Rzecznik resortu finansów w wypowiedzi dla mediów zaznaczył, że w ostatnich latach rząd wziął na siebie nadmierne zobowiązania finansowe, w świetle których redukcja deficytu finansów publicznych jest tym pilniejsza.

Rząd Davida Camerona postawił sobie za cel zmniejszenie deficytu finansów publicznych w obecnym roku obrachunkowym (do końca marca 2012 r.) do 8,4 proc. PKB (127 mld funtów ze 136 mld funtów w poprzednim roku finansowym 2010-11). Deficyt strukturalny budżetu ma zostać usunięty do 2017 r. Rząd obcina wydatki i reformuje system świadczeń socjalnych.Większość analityków spodziewa się, że minister finansów George Osborne osiągnie zakładany na obecny rok finansowy poziom deficytu, ponieważ potrzeby finansowe rządu w grudniu 2011 r. okazały się o ok. 2 mld funtów niższe niż w grudniu 2010 r.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/207/m110799.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;ma;trudny;problem;podwojnego;deficytu,255,0,1003775.html) *BNP Paribas: Polska ma podwójny kłopot * Według banku u podłoża trudności tkwi nadmiar popytu w polskiej gospodarce.

Wciąż jednak kondycja gospodarki uważana jest za kruchą. W. Brytania podatna jest na ryzyko rozszerzenia się kryzysu w strefie euro. Nie wyklucza się, że w czwartym kwartale ubiegłego roku PKB zmniejszył się nieznacznie, o 0,1 proc., w porównaniu z poprzednim kwartałem. Oficjalne dane będą znane w środę.

Czytaj więcej o Polskim długu publicznym
BNP Paribas: Polska ma podwójny kłopot Według banku u podłoża trudności tkwi nadmiar popytu w polskiej gospodarce.
Nasz dług urósł szybko. Rostowski wie dlaczego Dług publiczny wynosi około 53 proc. PKB - poinformował minister finansów. Dodał, że osłabienie złotego ma wpływ na jego zwiększenie.
Gomułka: Niektóre założenia budżetu nie są realistyczne Wątpię, czy uda się doprowadzić do znacznego spadku bezrobocia.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)