Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Każdy Polak musiałby oddać 100 tys zł. Dług świata wystrzelił w kosmos

682
Podziel się:

"Na głowę" wychodzi po 30 tys. dolarów, czyli ponad 100 tys. zł.

Zadłużenie ciągle rośnie. Padają kolejne rekordy.
Zadłużenie ciągle rośnie. Padają kolejne rekordy. (mmarchin/Flickr (CC BY-SA 2.0))

Jeszcze nigdy w historii globalne zadłużenie nie było tak wielkie. Każdy człowiek na świecie musiałby oddać 30 tys. dolarów, żeby wyzerować licznik, który ciągle bije i pokazuje coraz wyższe liczby. Tylko w tym roku długi wzrosły o 8 proc., czyli około 16 bln dolarów.

Globalne zadłużenie gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i rządów na koniec września 2017 roku wyniosło 233 bln dolarów - wynika z najnowszych wyliczeń waszyngtońskiego Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF).

W przeliczeniu na naszą walutę daje to niebagatelną kwotę ponad 800 bln zł. Dla porównania, dług publiczny Polski to obecnie nieco ponad 1 bln zł.

Zadłużenie globalne jest na rekordowo wysokim poziomie i stale rośnie. Przez pierwszych 9 miesięcy 2017 roku zwiększyło się o 16 bln dolarów. To oznacza 8-procentowy przyrost.

To nic w porównaniu ze skalą zadłużenia na przestrzeni 10 czy 20 lat. W ciągu dekady długi zwiększyły się o 71 bln dolarów, a na przestrzeni dwóch dekad wzrosły niemal 4-krotnie.

Można sobie zadać pytanie, czy taki dług jest do spłaty? Szacuje się, że na świecie jest około 7,6 mld ludzi. Wychodzi więc na to, że do spłaty zadłużenia każdy człowiek musiałby w tej chwili oddać po około 30 tys. dolarów. Dla Kowalskiego byłaby to kwota rzędu 100 tys. zł.

Jednak to nie Polacy mają największy powód do zmartwień. Agencja Bloomberg zwraca uwagę na niebezpiecznie wysokie prywatne zadłużenie sektora niefinansowego w takich krajach jak: Kanada, Francja, Hongkong, Korea, Szwajcaria i Turcja. Padły tam rekordy.

Średnie zadłużenie Polaków to ok. 7 tys. zł

Mimo wszystko warto zwrócić uwagę na jeden pozytyw. Dług w odniesieniu do wytwarzanego rocznie produktu krajowego brutto na świecie nieznacznie, ale jednak spadł. W trzecim kwartale 2016 roku dług stanowił 321 proc. PKB - co jest do tej pory najwyższym wynikiem w historii. Teraz spadł do 318 proc.

Światowa gospodarka od czterech kwartałów rośnie więc nieco szybciej niż przyrastają długi. Dobrym przykładem jest Polska, gdzie PKB rośnie w tempie 4,9 proc. w skali roku. Tak szybko nasza gospodarka nie rozwijała się od 2011 roku. Również 6-letnie rekordy bije pod tym względem strefa euro jako całość.

Za znaczącą część zadłużenia globalnego odpowiada druga największa gospodarka świata, czyli Chiny. Tu dług wzrósł o 2 pkt proc. do 294 proc. PKB. Obserwatorzy rynkowi zauważają jednak, że to znacząco wolniejsze tempo przyrostu zadłużenia niż te notowane w poprzednich latach. Między 2012 a 2016 rokiem średnio każdego roku relacja długu do PKB rosła w tempie aż 17 pkt proc.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(682)
Jonatan
5 lata temu
A jak ktoś nie wie na czym polega niewolnictwo, to niech sobie poszuka ile Polska musi rocznie płacić lichwiarskiej międzynarodówce za tzw. "obsługę długu". To jest zawualowane określenie odsetek! I one cały czas rosną. Ich spłata nie powoduje że dług maleje.
Polak
5 lata temu
A u kogo ten chory świat jest tak zadłużony i dlaczego ja mam to spłacać?! Czy ktoś mi może to łaskawie wytłumaczyć?
Kogelman
6 lat temu
A u jakiego pokiemona wszyscy są zadłużeni ?
rhrhseg
6 lat temu
nigdy nie miałem długów i naszym kolejnym dziadowskim rządom też tego życzę. jeżeli ktoś się nie wyrabia z kasą a normalnie zarabia jest nieodpowiedzialny. jednak osoby dysponujące cudzymi np. publicznymi pieniędzmi i jeszcze zaciągające długi powinny być batożone na rynku w swoim rodzinnym mieście, lub innym najbliższym. pozbawiane urzędu i obciążane dożywotnimi "alimentami" na rzecz państwa.
Aaa
6 lat temu
Wobec kogo ten dlug zapomnieliscie napisac...
...
Następna strona