Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Do Cezarego Mecha, kandydata PiS na ministra finansów : Na czym miałaby polegać ulga demograficzna według projektu PiS-u?

0
Podziel się
Do Cezarego Mecha, kandydata PiS na ministra finansów
: Na czym miałaby polegać ulga demograficzna według projektu PiS-u?
bCYBrmqJ

Cezary Mech: Składałaby się ona z dwóch części. Po pierwsze rodzinom z dużą ilością dzieci zwracany byłby podatek PIT. Natomiast rodzinom o szczególnie niskich dochodach przyznawany byłby zasiłek rodzinny.

Money.pl: W jakiej wysokości miałyby być te ulgi?
C.M.: 50 zł na pierwsze dziecko i po 100 zł na każde następne, przy czym zwroty te dotyczyłyby osób o niskich dochodach. W skrajnie ubogich przypadkach, podnoszona byłaby wysokość zasiłku rodzinnego.

Money.pl: A gdyby okazało się, że zwrot podatku powinien być wyższy niż zapłacony przez rodzinę podatek? W jaki sposób miałoby to być finansowane?
C.M.: W przypadku zapłacenia podatku niższego od przysługującego zwrotu, rodzina otrzymałaby tylko zwrot w takiej wysokości w jakiej zapłaciła podatek. W takich sytuacjach zapewne będzie przysługiwała dodatkowa pomoc w postaci zasiłku rodzinnego.

bCYBrmqL

Money.pl: Ile kosztowałoby to budżet państwa?
C.M.: Szacujemy, że wyniosłoby to kilka miliardów złotych. Jednak te nakłady byłyby i tak mniejsze niż zwroty, które przysługują takim rodzinom w UE. Nakłady u nas są skromne, ale konieczne ze względu na dość tragiczną sytuację jeśli chodzi o zastępowalność pokoleń w Polsce.

Money.pl: Czy gospodarka obciążona takimi dodatkowymi socjalnymi wydatkami, może się według Pana dalej energicznie rozwijać?
C.M.: Jeśli utrzyma się obecna tendencja demograficzna, w której rodzi się coraz mniej dzieci, to za 15 lat ilość osób na emeryturze wzrośnie o 50 proc. Aby wypłacić im emerytury, składki osób pracujących musiałyby wzrosnąć nawet o 100 proc. Dla dobra finansów publicznych, jest więc konieczna zmiana tej niekorzystnej sytuacji demograficznej.

Pytała: Donata Wancel

bCYBrmrm
wiadomości
wywiad
KOMENTARZE
(0)